Husova ulice v Břeclavi má po rekonstrukci kanalizace vypadat jako holá pláň. Aspoň tak to vidí Miroslav Špaček, který vlastní bývalou cukrárnu na rohu ulice s autobusovým nádražím. „Vůbec se mi nelíbí, že Husova ulice přímo v centru města bude úplně bez stromů. Všichni se pořád snaží, abychom se co nejvíc přiblížili Západu, ale toto je čiré barbarství. Vždyť na Západě jsou nádherně zelené stromy všude a je to skvělé,“ rozčiloval se majitel bývalé cukrárny na rohu Husovy ulice Miroslav Špaček.

Podle něj byly v ulici stromy vždy. „Když jsem se byl osobně zeptat stavbyvedoucího, který opravy kanalizace vede, jestli budou mezi vším tím betonem a asfaltem také nějaké ostrůvky se stromy, odpověděl mi, že to není možné, protože tudy povede potrubí a různé kabely. Pokud to nedokáže skloubit, měl by vrátit diplom,“ myslí si Špaček.

„Staří lidé říkají, že stromy jsou životodárné. Že přinášejí klid a harmonii už pouhým pohledem na ně. Když v Břeclavi nebude žádná zeleň, bude to tady vypadat jako v Palestině a ne v moderním městě,“ dodal rozhořčeně.

Jak řekl předseda Strany zelených v Břeclavi Jaromír Šorf, vedení břeclavské radnice v poslední době sadí ve městě poměrně hodně mladých stromů. Proto je prý zvláštní, že zrovna tam chce některé stávající stromy vykácet. Osobně si nedovede představit, že by město stromy v Husově ulici nijak nenahradilo.

„Přece je nemohou jen tak zrušit. To by bylo nemyslitelné. Určitě existuje nějaký plán, kde nové stromy místo těch na Husově vysadí,“ doufá Šorf. Vedoucí odboru vnitřních věcí Zdeněk Opálka má na věc jiný pohled. „Nemyslím si, že by zrovna tato část města nějak zaostávala za jinými nebo byla příliš holá. Vždyť k ní přiléhá park. Ale je pravda, že další stromy v ostrůvcích tam nevyrostou,“ prozradil Opálka.

Dodal, že zrovna minulý týden přibyly nové stromy na náměstí Petra Bezruče, Na Valtické a ve Staré Břeclavi. „Chápu, že někomu mohou stromy v Husově ulici opravdu chybět, ale nedovedu si představit, jak jinak by se to dalo vyřešit. Musíme totiž dodržet minimální šířku chodníků metr a půl,“ podotkl vedoucí odboru vnitřních věcí.