Kde škrtat a kde ne? Čtvrteční rozšířené zasedání hustopečské rady provázela vzrušená debata. Vedení města diskutovalo nejen s opozicí o svém plánu na organizační změny na městském úřadě a jeho příspěvkových organizacích. Cíl je jasný: úspory.

„Reorganizace je nutná. Daňové příjmy jsou nižší, peněz v městské pokladně ubývá. Musíme na to reagovat. Mým záměrem je, abychom uspořili řádově miliony korun a několik úvazků,” vyjádřil se hustopečský starosta Luboš Kuchynka z ODS.

Konkrétnější ale být nechtěl, protože navrhované změny, jak zdůraznil, ještě nejsou definitivní. „Nejedná se o plošné škrty, jednotlivé oblasti budeme řešit individuálně,” sdělil pouze.

Podle informací Břeclavského deníku chtějí radní zrušit mediální služby, propagaci i expozici vinařství jako samostatné organizace. Z Centra volného času se má vyčlenit kulturní středisko, kino a M-klub s tím, že všechny tyto činnosti zastřeší jediná nově vzniklá organizační složka města.

Úbytek zaměstnanců

Ze čtrnácti zaměstnanců jich má zůstat jen osm plus nový vedoucí. Nejvíce na to má doplatit kultura, kde nejen ubude lidí, ale rozpočet se sníží o čtvrtinu. „Budu se hodně ptát, protože pracuji ve školství a kultura se mě bezprostředně dotýká. Dost věcí se má změnit a já nevím proč. Podle mého názoru byly nastavené dobře. Některé oblasti jsou navíc spojovány tak, jak by podle mě být nemusely,” zamýšlela se ještě před rozšířeným zasedáním rady, na které také dostala pozvání, opoziční zastupitelka Hana Potměšilová ze Sdružení nestraníků.

Ta si rozhodně nemyslí, že by se o kulturu v Hustopečích staral nadměrný počet lidí. A že by ji dělali špatně. „Vím, jak jsou vytížení. Nedovedu si představit, že se to dá dělat s počtem lidí, který je tam napsaný. Bude to na úkor kvality kultury v Hustopečích,” obává se učitelka gymnázia.

Podle některých hlasů se navíc peníze zbytečně vyhazují úplně někde jinde. „Nechceme škrtat jen v oblasti kultury, tak to není,” reagoval nesouhlasně starosta.

O udržení úrovně kultury v Hustopečích po plánovaných změnách se ovšem obává i Petr Fridrich, který se stará o tamní M-klub. „Nemyslím si, že by to bylo ku prospěchu, spíše naopak. Hodně ale záleží na tom, jaký tam bude tým lidí, kteří budou kulturu dělat. Trochu se však bojím, že když bude kultura spadat víc pod město, ztratí v určitém směru svou nezávislost. Město si bude chtít více diktovat. A na některé druhy kultury už se nebude dostávat tolik peněz,” řekl.

„Jen doufám, že M-klub bude dál pokračovat v tom duchu, jak byl nastavený. Ať už se mnou, nebo beze mne,” naznačil své nynější úvahy.

Škrty radní plánují také v hustopečském Centru volného času a penzionu pro důchodce. Ten má navíc jako samostatná organizace skončit a nově patřit pod sociální odbor na radnici.

Definitivní slovo při schvalování změn budou mít patnáctého prosince hustopečští zastupitelé.