Ředitel Girasole Miroslav Prchal neskrýval při pohledu na transparentní účet dojetí. Od zhruba tří tisíc dárců tam na něj v úterý večer už svítila celková částka přesahující dva miliony dvě stě tisíc korun, a přibývají další. „Mísí se ve mně pocity nadšení i trochu obavy z toho, co jsme rozpoutali. Určitě jsme do toho nešli s tím, abychom získali peníze na činnost organizace. Jen jsme chtěli dát jasně najevo náš postoj a vyhnout se politice a případnému zneužití v prezidentské kampani, která se agresivně vyostřuje. Především ze strany kandidáta a majitele Agrofertu,“ sdělil své pocity Deníku Rovnost Prchal.

Samotné práce lidí v nadaci si prý váží. „Jsou tam lidé, kteří se snaží pomáhat, mají projekty a programy, které jinde nenajdete. Přesto jsme se vzhledem k událostem rozhodli jejich dar z prosince loňského roku vrátit. Nemáme problém s lidmi z nadace ale s člověkem, který by ji zneužil ve svůj prospěch,“ dodal Prchal.

Záběry z Babišovy akce v Brně.
Babiš na zabijačce v Brně: půlhodinové zpoždění, tisíce lidí včetně odpůrců

Ve vší úctě k nadaci ji prý o peníze nebude žádat už ani v budoucnu. „Morální zásady jsou pro nás důležitější než peníze. Nechceme se stát rukojmím kohokoliv,“ uvedl Miroslav Prchal.

Srdce na správném místě

Prohlášení o vrácení peněz včetně oficiálního dopisu nadaci zveřejnili představitelé organizace na sociálních sítích v pondělí večer. Do úterního večera reagovalo na zprávu na pět tisíc lidí, přesáhla sedmnáct set sdílení. Svůj respekt vyjádřila i starostka Morkůvek na Břeclavsku Brigita Petrášová. „Jejich gesta si velmi vážím. O nic nežádali a ani na četné žádosti nezveřejnili v diskusi číslo účtu. Lidé ho nasdíleli sami,“ reagovala Petrášová. Sama na účet obratem přispěla.

Mimo ni přibylo pod zprávou bez na patnáct set souhlasných komentářů, vyjadřujících podporu. „Každý z vašeho hospice, koho jsem měla čest poznat, měl srdce na správném místě. A tak tleskám a velký respekt k tomuto kroku. Jste úžasní a věřím, že ty peníze nahradí někdo jiný. Jste skvělí,“ neskrývala mezi mnohými například Martina Kulhavá.

Senior Petr Kouřil v rozhovoru pro Brněnský deník říká, proč bude volit Andreje Babiše.
Věřit se dá jedině jemu, říká v Brně volič Andreje Babiše

Vedení Nadace Agrofert rozhodnutí organizace Girasole respektuje i když ho podle její ředitelky Zuzany Tornikidis velmi mrzí. „Peněžní dar byl určen na paliativní péči pro klienty jejich hospicu. Girasole si o něj požádala loni v létě, proto nerozumíme tomu, proč ho nyní vrací. Oceňujeme péči, kterou poskytuje organizace svým klientům, proto jsme ji podpořili už v minulosti. Velmi nás mrzí, že peněžitý dar spojují s politickou aktivitou předsedy Správní rady. Naši práci v Nadaci děláme srdcem s cílem pomoci potřebným a nikdy do ní nemícháme politiku,“ sdělila Deníku Zuzana Tornikidis.

Před pěti lety schválila nadace pro Girasole podporu ve výši 260 tisíc korun, v loni 300 tisíc korun. Vzhledem k předvolebním událostem poslední částku nyní společnost nadaci vrátila.

Sdružení Girasole poskytuje na Hustopečsku služby v péči o seniory a osoby s postižením - osobní asistenci a tísňovou péči, domácí hospic a služby pro nevyléčitelně nemocné, včetně podpory domácích pečujících.