Pořádně napjatá atmosféra byla na úterním ustavujícím zastupitelstvu vHustopečích. Pár hodin před ním se totiž vyjednavači Sdružení nestraníků, kteří ve volbách skončili těsně druzí a získali stejně jako vítězná ODS šest mandátů, dozvěděli, že původní koaliční dohoda sobčanskými demokraty padla. Asnimi ve vedení města už nikdo nepočítá. Přitom měli získat křeslo místostarosty a radního.

„Před týdnem jsme uzavřeli sODS dohodu. Měli bychom vzastupitelstvu většinu. Ustoupili jsme iznašich původních požadavků, a to, abychom měli tři radní a místostarostou byl Bořivoj Švásta. Kývli jsme na všechno a najednou jsem se vpondělí dozvěděl, že se sešli zástupci ODS, ČSSD a TOP 09a naše dohoda neplatí. Úplně nás odstavili,“ byl rozhořčený Zbyněk Háder ze Sdružení nestraníků. Právě on měl být hustopečským místostarostou místo Libora Sadílka zODS. Ten ale svůj post obhájil.

Staronový starosta Luboš Kuchynka zODS to ale vidí jinak. „Jednání jsme měli vpondělí vnoci. Ocitli jsme se pod tlakem aktuálních okolností, našich nových koaličních partnerů, ale istraníků a obyvatel Hustopečí, kteří se domnívají, že koalice se Sdružením nestraníků není tou nejlepší,“ prozradil Kuchynka.

Vradě města zasednou kromě starosty a místostarosty také Jiří Kadrnka zODS, Ivan Vincour zČSSD, Jan Vrba a Antonín Matocha za TOP 09a Peter Hytych za KDU–ČSL. „Když si uvědomím, jak Jiří Kadrnka vtelevizi káral své brněnské kolegy, že jdou proti vůli voličů a spojují se sČSSD, přijde mi to směšné. To stejné udělali vHustopečích,“ byl zklamaný Háder, který sKadrnkou ještě vpondělí dopoledne mluvil ovolbě.

„Jak teď můžu věřit starostovi a místostarostovi, kteří mi lžou? Nejdřív se na něčem domluvíme a pak to neplatí. Takový podraz jsem vklidných Hustopečích ještě nezažil,“ řekl Háder.

Jiří Kadrnka se však brání, že jeho výrok se nevztahoval na politiku vHustopečích, ale vBrně. „Je to naprostá dezinterpretace mého vyjádření. Vté záležitosti jsem komentoval město Brno, kde dali voliči najevo, že chtějí středopravicové vedení. Rozdíl je vtom, že tam nejsou žádní nezávislí, které nezařadíme do žádného politického spektra,“ reagoval.

Podle něj došlo kdefinitivním dohodám otom, jak bude zastupitelstvo vypadat, až vpondělí. „Nezískali jsme pro původní návrh vzastupitelstvu většinu. Takže jsme museli poskládat jiný model, který květšině povede,“ objasnil důvody změny Kadrnka.

„Od samého začátku jsme prosazovali to, aby ve vedení města zůstal stejný starosta a místostarosta. Seznámili jsme stím iostatní, ale řekli jsme, že budeme respektovat ijejich ujednání. Vznikla ale nová dohoda a nám se splnilo to, co jsme požadovali,“ sdělil Miroslav Patloka, který byl lídrem na kandidátce ČSSD. Podle svých slov byl sprací vedení spokojený.

„Jsem zklamaný, čekal jsem to jinak a myslel jsem si, že bude výsledek voleb více respektovaný,“ zhodnotil výsledné rozvržení karet Lukáš Straka zHustopečí.