Na trasu Ostopovice – Hustopeče se v sobotu vydalo asi pět desítek automobilů do roku výroby 1979. Po cestě je čekalo několik testů ze znalosti techniky, soutěže v dovednosti ale i návštěva historických muzeí.

„Jelo se podle šipkového itineráře,“ prozradil Petr Polach z Hustopečí, který v soutěži řídil 47 let starý Fiat 600D majitele Pavla Jandla. Veteráni učarovali Petrovi v sedmnácti, když si jeho kamarád koupil starý Fiat 850 Sport Cupé. „Chytli mě hlavně Fiaty. Je to náročný koníček na čas ale i peníze,“ říká člen Fiat Car Clasic Clubu Praha.

„Za rok absolvuji asi deset různých soutěží u nás, na Slovensku a v Rakousku. Za měsíc se možná poprvé podíváme i do Maďarska,“ plánuje Petr Polach, který na svém Fiatu ukazuje dveře, které se otevírají proti větru. „Pohodlněji se do toho nastupuje ale pokud máte špatný zámek mohou se Vám za jízdy dveře otevřít a pak jsou problémy.“

Jedním z nejhezčích aut na srazu v Hustopečích byl i Walter 6B Super. Automobil z roku 1930 o obsahu 3250 ccm patří manželům Gurským z Hodonína, kteří se na hustopečském náměstí předvedli i v dobovém oblečení. „Koupili jsme ho od prvního majitele v roce 1970 a je to naše zábava v důchodu,“ svěřili se s úsměvem na tváři.

Po vyhlášení výsledků a předání cen se všichni účastníci srazu postupně vydali zpět na cestu domů. Tentokrát ovšem ne v koloně ale každý svou vlastní cestou.