Ani ne za rok je z nevzhledné a zanedbané zahrady za společenským domem v Hustopečích mezi Herbenovou a Bratislavskou ulicí otevřený areál s dominantním přírodním amfiteátrem a zázemím pro krojované hody, letní kino venkovní koncerty či vinařské akce.

Projekt za zhruba šestadvacet milionů korun má být kompletně hotový do konce března letošního roku. Deníku to prozradil místostarosta města Bořivoj Švásta. „Termín dokončení stavby jsme museli prodloužit. Část příjezdové komunikace má být totiž asfaltová. Nestihli jsme ji dokončit v prosinci a nyní musíme čekat, až podniky zase otevřou. Proto jsme zhotoviteli posunuli termín na 20. března,“ zdůvodnil zpoždění místostarosta.

Státní silničáři chystají na letošní stavební sezonu opravu průtahu Valticemi.
Valtice stojí před dopravním omezením. Začíná rekonstrukce průtahu městem

Více jak měsíc k dobru se stavebním dělníkům rozhodně hodí. „Máme před sebou ještě spoustu dodělávek. Řešit se bude například povrch pódia a obnovit je nutné i některé rozbité kostky v dlažbě,“ nastínil Švásta.

Jakmile se oteplí, přesunou se práce také do zahrady spolkového domu. „Podali jsme žádost na upravení zadní fasády budovy, která bude z prostranství od amfiteátru vidět. Rádi bychom tam i vyměnili okna. Teď čekáme na vyjádření, zda to klapne či nikoli,“ pokračoval místostarosta.

Zámek v Mikulově.
Sál na zámku v Mikulově potřebuje nové vytápění. Plánované akce přesunuli jinam

Aktuálně dělníci dokončují venkovní toalety. „Původně jsme měli v plánu využívat ty ve spolkovém domě, jenže lidé by museli chodit po schodech, což je nepraktické. Takhle je budou mít po ruce,“ poznamenal Švásta.

Dopadne-li dobře kolaudace, je podle něj reálné, že se první akce u nově zbudovaného amfiteátru uskuteční třeba už letos v květnu. Místní by tomu ostatně byli rádi. Tak jako například vinař Karel Otáhal.

„Amfiteátr je podle mě perfektní věc, která Hustopeče zase o něco pozvedne. Rozhodně to kvituji, něco podobného u nás chybělo. Teď jen, aby našel širší využití, a aby se sem naučili chodit lidé. Máme zde řadu spolků, věřím tedy, že nám město dovolí areál využívat,“ nechal se slyšet muž.

Kromě krojovaných hodů, burčákových slavností či letního kina si umí představit využití amfiteátru třeba k doprovodnému programu otevřených sklepů. „Mohlo by to tady být docela hezké. Máme zde dvě sklepní ulice. Vinařskou uličku u vlakového nádraží a Turhandle na druhé straně. Mezi námi vinaři je tedy taková správná rivalita. Pořádáme mezi sebou soutěže, potkáváme se a podobně. Amfiteátr je přesně na půli cesty mezi oběma uličkami. Tak třeba vymyslíme nějakou novou společnou akci,“ usmál se Otáhal.