Přebývající miliony využije nové vedení radnice na splácení úvěru. A jaké plánuje investice? „Necelé tři miliony korun půjdou do obou školek, konkrétně na dokončení naučných zahrad," přiblížila jednu z mála větších investic Kamila Sedláčková z finančního odboru městského úřadu.

Dlouho zastupitelé diskutovali o plánované rekonstrukci Dukelského náměstí. Město na ni získalo dotaci z evropských peněz přes 5,5 milionu korun. Radní ji ale kvůli obavě z velkého zatížení rozpočtu nedoporučili přijmout. Nejnižší z předložených nabídek se totiž pohybovala kolem 13 milionů korun, což by znamenalo sedmimilionovou spoluúčast města. To však počítalo s doplacením jen zhruba čtyř milionů, což je letošní přebytek rozpočtu.

z rozpočtu 2015
- Na Sportovní zařízení města Hustopeče myslí rozpočet částkou téměř čtyři miliony korun, Centrum volného času Pavučina obdrží dva miliony korun.
- Na provoz školek vyčlenilo město kolem dvou milionů korun, na základní školy 6,5 milionu.
- Městská nemocnice si musí
v roce 2015 vystačit s podporou 700 tisíc korun.
- Na kulturní akce pořádané městem dají Hustopečští ze společné kasy 12 milionů korun.

Přesto nakonec zastupitelé hlasy opozice a také čtyřmi koaličními rekonstrukci náměstí těsně „posvětili". Pro bylo jedenáct zastupitelů z jednadvaceti. „Jsem rád, že se po věcné debatě nakonec zastupitelstvo rozhodlo dotaci přijmout. Dali jsme vlastně úkol vedení města vypsat znovu výběrové řízení a najít vhodného dodavatele," sdělil opoziční zastupitel Libor Sadílek (ODS), podle něhož by byla velká škoda o téměř šestimilionovou dotaci přijít.

Projekt počítá i s obnažením základů historického kostela, v jehož půdorysu má vyrůst malá divadelní scéna.

A co říká Sadílek na schválený rozpočet? „Je to zejména věc a zodpovědnost koalice. Nicméně se zdá, že totálně rezignovala na svůj volební program, kde mezi priority patřilo rozšíření školských a sportovních zařízení. Rozpočet na rok 2015 s ničím takovým nepočítá," glosoval Sadílek.

Starostka města Hana Potměšilová (Sdružení nestraníků) ale takový závěr odmítla. „Nevyšla nám dotace na mobilní školku, o kterou jsme žádali. Současně jsme ale zjistili, že problém s místy není zase tak akutní, jak se původně zdálo," reagovala s tím, že další projekty je nejprve nutné připravit a posoudit. „V plánu je například celková obnova sauny, bavíme se o komplexním řešení stadionu a dalších věcech," nastínila.

Radost mohou mít hustopečští tenisté, jejichž oddílu přiklepli zastupitelé dotaci 200 tisíc korun na odkoupení kabin. Podmínkou je převod této nemovitosti do konce roku 2016 do vlastnictví města.