Jedné díře uhnete a na druhý výtluk najedete. Takovou cestu aby člověk pohledal. Katastrofa. Ostuda. Jen nelichotivá slova mají lidé v Hustopečích k cestě v Nádražní ulici, která řidiče vede ven z města ve směru na Strachotín a Šakvice.

Téměř kilometrový úsek silnice druhé třídy číslo 420 se co nevidět dočká opravy. Pro krajské silničáře je v letošním roce na seznamu priorit.

Nadjezd nad dálnicí D2 u Velkých Němčic je opět zprovozněný.
Rizikový most nad D2 u Velkých Němčic je v havarijním stavu. Přesto se tam jezdí

Akce za více 20,8 milionů korun má podle plánu odstartovat v srpnu, ovšem krajští silničáři avizovali zahájení v co nejbližším termínu. Hotovo má být v listopadu. Redakci to prozradil Libor Olšák, vedoucí investičního úseku Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

„Nejprve odfrézujeme asfaltové souvrství, pak vyměníme poškozené obruby a dvojřádek z žulových kostek, dojde k lokální sanaci a zalití trhlin a výměně uličních vpustí. Položíme dvě asfaltové vrstvy na spojovací postřiky, výškově dopojení sjezdů a komunikací a doplníme vodorovné dopravní značení,“ shrnul s tím, že nutné bude zřejmě i celý levý jízdní pruh sanovat.

Státní silničáři chystají na letošní stavební sezonu opravu průtahu Valticemi.
Valtice stojí před dopravním omezením. Začíná rekonstrukce průtahu městem

Silničáři začnou zhruba padesát metrů od odbočky z hlavního tahu 425 na Strachotín. „Kousek za křižovatkou je opravený. Kde končí, je jasné na první pohled. Dá se říci, že začneme od první odbočky doleva za křižovatkou a půjdeme až po ceduli upozorňující na konec Hustopečí,“ přiblížil vedoucí investičního úseku.

Přestože půjde o náročnou kompletní obnovu cesty, předpokládá, že k celkové uzavírce nebude nutné přistupovat. „Vyřizování je na zhotoviteli, ale počítáme, že bude možné opravovat po polovinách,“ domnívá se Olšák.

Lidé, které Deník na místě oslovil, většinou o chystané rekonstrukci nevěděli. „To ani není možné! Dávno měla být cesta hotová. Pokaždé začínají, až když je pozdě. Nahoře jsou vyježděné koleje už několik let. A ty výtluky? O tom ani nemluvím! Jednomu se vyhnete a do druhé díry najedete,“ kroutil hlavou muž důchodového věku, který v Nádražní ulici bydlí. Představit se odmítl.

Most spojující břeclavskou místní část Poštorná s centrem města je v havarijním stavu. Na opravu čeká roky. Poslední termín avizovali státní silničáři na letošní rok.
Most mezi Poštornou a Břeclaví je na hranici životnosti. Oprava má začít letos

Zmínil, že silnici dělníci již několikrát v minulosti opravovali. „Lepí to jak vlaštovka hnízdo. Za posledních dvacet let opravovali mnohokrát, ale pokaždé jen zalepili díry a odjeli. Řešili zkrátka to nejnutnější. Většinou to ani moc dlouho nevydrželo,“ rozpomínal se.

Rekonstrukce silnice na Strachotín, která je jedním z nejfrekventovanějších tahů v Hustopečích, těší i starostku Hanu Potměšilovou. „Máme ji zavedenou v mapě závad, místní i řidiči na její stav opakovaně upozorňují. Poukazují, kdo bude dávat do pořádku zničené nápravy, kola a podobně. Je fakt, že výtluky jsou místy opravdu velké a vjet do nich není nic těžkého, zvlášť pokud si řidiči nedávají moc pozor,“ je si vědomá starostka.

Desítky Břeclavanů diskutovaly se zástupci Ředitelství silnic a dálnic. Hlavním tématem byl obchvat města a rekonstrukce mostu v Poštorné.
Bude to hrůza, obávají se Břeclavané opravy mostu. Denně po něm jezdí tisíce aut

Připomněla, že rekonstrukci povrchu Nádražní ulice řeší s krajskými silničáři již řadu let. „Jde o cestu velmi frekventovanou. Jezdí zde těžká nákladní auta, autobusy i osobáky. Problém je tu i s kanály, což nám vyšlo z kamerových zkoušek. Jsme proto moc rádi, že se letos na opravu dostane. Neznám horší tankodrom a nepamatuji si, že by tato silnice kdy byla v tak hrozném stavu jako nyní. A to tady žiji od narození,“ podotkla Potměšilová.

Jakmile bude hotová ulice Nádražní, pustí se Hustopečští do rekonstrukce navazující Pitnerovy ulice. To už ovšem bude v režii města. „Máme připravený projekt i peníze. Počítali jsme, že začneme letos. Jenže E.GD přišlo s tím, že na příští rok plánují umístění elektrických kabelů do země. Kdybychom tedy cestu opravovali letos my, tak tato nákladná investice půjde za námi. Proto její rekonstrukci nakonec přece jen o rok posuneme. Ale jsme si vědomi toho, že je v dezolátním stavu,“ připustila starostka.