Jeden okres, jedna pohotovost. To je nová krajská koncepce, která se už brzy dotkne i Břeclavska. Lékařskou pohotovost totiž zaplatí Jihomoravský kraj v plné výši pouze v břeclavské nemocnici. V Hustopečích jen do konce února. Pak nabízí kraj městu půlmilionovou dotaci s tím, že zbytek peněz musejí Hustopečští doplatit. Nebo pohotovost zrušit.

„Už jsme to řešili, půjdeme do toho, i když zastupitelstvo to ještě oficiálně nepotvrdilo. V rozpočtu jsme na tyto účely vyčlenili půl milionu korun, které jsou potřeba. Budeme ale chtít, aby se připojily i ostatní obce z mikroregionu a přispěly svým dílem. V tom případě by se půl milionová částka rozdělila,“ nastínil hustopečský starosta Luboš Kuchynka řešení.

Pokladnu města nyní pohotovost pro dospělé nestojí ani korunu. Nemocní mohou v případě náhlých zdravotních potíží, které nevyžadují výjezd rychlé lékařské pomoci, přijet do hustopečské nemocnice v pracovní dny mezi pátou hodinou odpoledne a desátou večer, o sobotách, nedělích a svátcích pak od osmi do dvaceti hodin. Lidé si na to zvykli.

„Já osobně si myslím, že by tady pohotovost měla zůstat. Na co už by potom nemocnice v Hustopečích vlastně byla. Do Břeclavi i do Brna je to z ruky, zvláště pro ty, kteří nemají auto nebo je trápí nějaké akutní problémy. Hustopeče jsou přece jen spádová oblast, pohotovost tady má svůj smysl,“ je přesvědčený Daniel Vodák z Hustopečí.

„Mám za to, že v rozpočtu města by se potřebné peníze měly najít, ať se nevracíme zpátky do středověku. Nejlepší by ale bylo, aby se to rozpočítalo mezi celý mikroregion podle počtu obyvatel jednotlivých měst a vesnic. Tak by to bylo spravedlivé,“ míní Vodák.

Například starosta Klobouk u Brna s tím souhlasí. „Když se půl milionu korun rozpočítá na každého občana spádové oblasti, vyjde nějaká částka. Pro Klobouky ji na rok odhaduji v řádu desetitisíců, v čemž nevidím problém, to bychom i v době šetření měli zvládnout. Určitě proto předložím návrh, abychom hustopečskou pohotovost podpořili. Je pro nás nejblíže,“ dobře ví Zdeněk Lobpreis. Konečné slovo ovšem budou mít kloboučtí zastupitelé.

To první žena Kobylí Dagmar Kovaříková není z příspěvku na hustopečskou pohotovost zrovna nadšená. „Podle mě to není úplně šťastné a koncepční řešení. Na obce se toho nakládá stále více. Přispíváme na integrovanou dopravu, teď na policejní stanici ve Velkých Pavlovicích. Pokud ale chceme, aby pohotovost v Hustopečích dál fungovala a třeba se jen překlenulo nějaké složitější období, možná nám nic jiného nezbude,“ připustila.

„Je to o penězích, musí rozhodnout zastupitelstvo. Ptáte-li se, jak budu hlasovat já, tak to zatím skutečně nevím. Ještě předtím se budeme určitě zabývat tím, jak moc obyvatelé Kobylí hustopečskou pohotovost využívají i dalšími souvislostmi,“ sdělila starostka.

O pohotovosti a zaplacení jejího provozu bude zřejmě řeč také na středečním zasedání mikroregionu Hustopečsko. Podle Kuchynky existuje šance, že by se městu podařilo z kraje získat ještě nějaké další peníze. Navzdory tomu je téměř jisté, že na financování pohotovosti se od března určitým dílem bude muset spolupodílet i samotná městská nemocnice.