U jednoho z mázhausů si burčák dával z netradiční odrůdy Dornfelder dával Radim Bohatý z Brna. „Obcházím jeden stánek po druhém. Chci najít ten nejlepší, který bych si potom ve větším množství odvezl domů,“ říká čtyřiatřicetiletý muž, který pokračuje v plnění svého cíle.

Opodál se na silnici chystají ke svým číslům živé sochy. Okamžitě se u nich seskupují skupinky lidí a pořizují si s nimi fotografie. Pomalu se protloukám davy lidí až přicházím k dalšímu stánku, kde prodává burčák Karin Meredová se svou sestrou, které jsou z nedalekých Starovic. „Pomalu nestíháme lidi obsluhovat. Stále přicházejí a někteří si rádi dají i chléb se škvarkovou pomazánkou. Máme jí však dost pro všechny. Jen za včerejšek jsme prodali desítky litrů, nestačili jsme ani spočítat kolik,“ prozrazuje mladá vinařka.Vůně pečeného selátka mě vede směrem k pódiu. Tam totiž právě vystupují děti z hustopečských mateřských školek. Oblečené jsou v tradičních krojích. Zpívají a tancují, stejně tak a možná ještě o něco lépe než jejich dospělí kolegové. „Nic podobného jsem ještě neviděla. Musím si je nahrát na mobil a ukázat potom rodině. Děti jsou moc šikovné,“ říká nadšená Marta Pokorná, která sem přijela z Třebíče.

Večerního programu se už nemůže dočkat Radka Morávková. „Odpoledne posedíme s manželem ve sklípku a potom vyrazíme mezi lidi na kapelu Walda Gang, kterou máme moc rádi. Často jezdíme na jejich koncerty,“ říká žena.

Třídenní oslavy burčáku, které se odehrávají v historickém duchu zakončí vystoupení skupiny Jelen.