Některé jejich spolužáky nicméně „jako“ v třetím patře budovy uvěznil oheň a ostrý dým. Hustopečští hasiči, kteří na místo dojeli jako první, proto museli s použitím dýchacích přístrojů obejít třídy a nalezené děti odvést po schodech dolů. „V jedné třídě zůstali uvěznění žáci, které oddělil od evakuační cesty kouř, takže za pomoci hasičů byla provedena evakuace. Nahoře zůstaly ještě dvě zraněné osoby, jejichž evakuaci hasiči zajistili pomocí výškové techniky,“ popsal zásah velitel stanice Hustopeče Tomáš Havlík.
Hasičský zásah sledovali před budovou desítky dětí a kolemjdoucích. Žáci třetí třídy Základní školy Komenského v Hustopečích se na místě objevili už s předstihem. Jejich třídní učitelka se totiž o chystaném cvičení dozvěděla od školníka. „Doopravdy asi hořet nebude,“ poznamenal třeťák Radek Peloušek. Jeho spolužačka Markéta Švancarová pohotově odpověděla na otázku, jak se zachovat při opravdovém požáru. „Musí se zavolat hasiči a vyjdeme ven z toho domu,“ řekla.
Ředitel gymnázia Jan Sedláček tak názornou ukázku, jak se zachovat v krizové situaci, jenom přivítal. „Teď, na začátku školního roku se to hodí. Máme tady nové studenty, takže aspoň vidí, jak to chodí,“ podotkl ředitel.
Na gymnáziu se jinak cvičně vyklízí budova po oznámení požáru pravidelně každý rok, ovšem letos poprvé to bylo za účasti hasičů. „Je to určitě užitečné, protože jsme hned vše vyhodnotili a viděli chyby, kterých se můžeme příště vyvarovat. Děti totiž vyběhly z budovy ke kašně, aniž by některý z vyučujících zajišťoval jejich bezpečný přechod přes silnici,“ poukázal Sedláček.
Podle velitele hustopečských hasičů je prověření koordinace složek integrovaného záchranného systému velmi důležité. Hodnotily se především dojezdové časy zúčastněných profesionálních a dobrovolných hasičských jednotek. „Z tohoto pohledu vyšlo cvičení v pořádku. Některé nedostatky, ale ty lze doladit v rámci školení a výcviku,“ řekl Havlík.