Nebývalé davy lidí proudily v pondělí v podvečer do zasedací místnosti hustopečské radnice. Tři desítky obyvatel tří městských sídlišť přišly debatovat s radními o tom, jak by se mělo změnit bezprostřední okolí jejich domovů.

„Chtěli bychom upravit plochy pod kontejnery a přidat odpadkové koše,“ nabádal například Alois Urbánek. Další si stěžovali na nedostatek parkovacích ploch, jiní navrhovali nové chodníky. Několik maminek přišlo s návrhem odstranit staré klepače na koberce a sušáky. Nahradit by je mohlo třeba dětské hřiště.

Řeč byla také o změně podoby zeleně, na které se mnozí shodli. „Mám ráda stromy a nechci, aby je někdo všechny pokácel. Ale břízy nám vadí. Hlavně kvůli alergiím a nepořádku,“ vyjádřila se Kristýna Halmová, která bydlí Na Sídlišti.

V plodné, téměř dvouhodinové diskuzi padly i návrhy na instalaci kamerového systému a posílení policie. Na sídlištích prý totiž podle některých začínají řádit dětské gangy.

„Jsme rádi, že lidé přišli a mohli jsme slyšet jejich podněty. Všechny náměty, u kterých to jen trochu jde, zakomponujeme k našim návrhům do anketních lístků. Z nich si pak budou moci vybrat priority všichni obyvatelé sídlišť,“ přiblížil další postup místostarosta města Libor Sadílek.

Právě město přišlo s myšlenkou na komplexní obnovu okolí tří panelákových sídlišť, a to na Masarykově náměstí, Na Sídlišti a U Větrolamu. „Mezi hlavní důvody patří nezbytnost obnovy zeleně a chodníků, ale také nedostatek parkovacích ploch. To nás tlačí,“ konstatoval Sadílek.

Jak ale přiznal, lákadlem je i možnost získat na obnovu okolí sídlišť až sedmdesátiprocentní dotaci z ministerstva pro místní rozvoj. „Bylo by to lepší, než to každý rok jenom nějak látat. Takto bychom dali třeba milion a vyřešili bychom všechno najednou,“ pokračoval místostarosta, který by chtěl okolí sídlišť změnit na moderní klidové zóny s vyřešeným ukládáním odpadu, dětskými hřišti a zelení.

V případě vstřícnosti ministerstva by se tento sen mohl už příští rok stát skutečností. Pokud Hustopečští s žádostí o dotaci neuspějí, jsou prý připraveni projekt zaplatit z vlastní kapsy. A natáhnout ho třeba na tříleté období.

Snahu radnice pomoci sídlištím vítá i Stavební bytové družstvo Pálava. „Jsme domluvení, že se potkáme a prodiskutujeme jednotlivé možnosti. Budeme jen rádi, když sídliště získají punc modernosti a kvalitního života,“ řekl předseda hustopečského družstva Miroslav Hrabal.

Michal Šupálek, Zbyněk Háder