Operují již cévy, žlučník, kýlu a časté jsou také ortopedické zákroky. Přestavba oddělení chirurgie na chirurgii jednodenní v hustopečské nemocnici je zdárně u konce. Od začátku ledna již lékaři na tomto novém moderním oddělení přijímají pacienty.

Změna provozu na jednodenní péči byla podmínka pro zachování nemocnice. „Záměr zřizovatele, tedy města Hustopeče, aby od prvního dne nového roku nemocnice začala provozovat jednodenní chirurgii, byl splněný. Rekonstrukce je za námi," oddechl si nad startem oddělení starosta Hustopečí Luboš Kuchynka.

Doplnil jej ředitel nemocnice Petr Michna. „Stavba je zkolaudovaná, získali jsme registraci od odboru zdravotnictví Jihomoravského kraje pro poskytování jednodenní péče. Všechno je v pořádku jak po stavební stránce, tak po legislativní. Skočili jsme do toho, získáváme zkušenosti a již fungujeme," uvedl.Od začátku ledna už naostro funguje jednodenní chirurgie v Městské nemocnici Hustopeče. Do nadstandardních pokojů zbývá doplnit televize či ledničky.

Co se za touto poslední větou skrývá? V hustopečské nemocnici se učí pracovat v úplně odlišném režimu poskytování zdravotní péče. Provozování jednodenní chirurgie se totiž od chirurgie klasické v mnohém liší. „Pacienti musí být v takovém stavu, aby jednodenní péči zvládli. Například pacient, který má další diagnózy jako tlak nebo cukr, musí být odeslaný do smluvního zařízení, kde jej ošetří na lůžkové chirurgii," vysvětlil Michna.

U jednodenní péče je předpoklad, že pokud nedojde ke komplikacím, druhý den ráno odjíždí pacient do domácího léčení.

Přesto i po zákroku na jednodenní chirurgii si pacienti mohou poležet v nemocnici déle. Za tuto službu si ale v Hustopečích zaplatí. „U jednodenní péče nám totiž hospitalizaci nikdo neproplatí. Máme čtyři nadstandardní lůžkové pokoje. Pacienti si je mohou jaksi pronajmout," upřesnil ředitel.

Ten dostal příslib od starosty města ohledně vybavení pokojů. „Rada města podpoří nemocnici v tom, že do těchto pokojů pořídí doplňky, jako jsou televize a ledničky. Můžeme říct, že tam jsou vlastně hotelové pokoje za velmi příznivou cenu. Věříme, že to přitáhne pacienty a podpoří ekonomiku nemocnice," nastínil záměr Kuchynka.Od začátku ledna už naostro funguje jednodenní chirurgie v Městské nemocnici Hustopeče. Do nadstandardních pokojů zbývá doplnit televize či ledničky.

Důležité je ujištění ze strany starosty, že městská nemocnice má s pojišťovnami nasmlouvané všechny základní výkony, které jednodenní chirurgie potřebuje, včetně ortopedických. „Můžeme tedy provádět celou řadu výkonů, které jsme dělali doposud a umíme je," uzavřel Kuchynka.

Předseda klubu FC Hustopeče Radek Homola věří, že služby přestavěné chirurgie budou tamní fotbalisté využívat co nejméně. „Je to ale nejbližší nemocnice, takže se zákrokům první pomoci či fixacím asi nevyhneme," zmínil.

Náklady na rekonstrukci chirurgie, která se oproti původnímu plánu protáhla o dva měsíce, musela „zalepit" osmimilionová půjčka, ač se jí vedení města chtělo vyhnout. Hustopečští i proto nyní hledají strategického partnera, jemuž chtějí nemocnici pronajmout. Jedním z důvodů je pomoc s úhradou dluhu.