„Vážíme si toho, že v Hustopečích můžeme být už dvacet let a že máme s obyvateli okolních obcí výborné vztahy. To byl také důvod, proč jsme chtěli, aby naše výročí oslavili spolu s námi," vysvětlil jednatel Flagy Peter Polák.

Akce, na níž na návštěvníky čekal program pro děti i dospělé, hity kapely Beatles nebo terénní vůz Hummer, měla také představit možnosti zkapalněného ropného plynu známého jako LPG. „Většina lidí má LPG spojené především s alternativou benzinu a nafty pro pohon aut. Škála možností pro využití tohoto paliva je ale mnohem větší," mínil Polák.

V propan-butanových lahvích je podle Poláka možné LPG využít třeba i pro vaření, grilování nebo vytápění chat a chalup. Pro vytápění rodinných domů se pak používají větší zásobníky, ve kterých je LPG uskladněno a do domu vedeno potrubím stejně jako zemní plyn. Obliba LPG podle jednatele v poslední době roste nejen díky ceně, ale i jeho ekologičnosti. „LPG hoří čistě. Množství škodlivých emisí unikajících do ovzduší při jeho spalování je totiž minimální," dodal.

LPG v sobotu předvedli jako pohon pro Hummer, ale také jako palivo, díky němuž měl odstartovat horkovzdušný balon s vítězi soutěže. Let však musel být kvůli nepřízni počasí odložený

Šek pro postižené

Nehledě na déšť a mraky došlo na úsměvy i tak. Firma totiž věnovala tamnímu Svazu tělesně postižených sponzorský šek na dvacet tisíc korun. „Sponzorské dary jsou pro nás velmi důležité, kromě členských příspěvků nemáme vlastní příjmy. Umožňují nám zaplatit kurzy a ozdravné pobyty, díky nimž se naši členové dostanou mimo domov. A alespoň na chvíli zapomenou na své bolesti a trápení a načerpají novou sílu a chuť do dalších dnů," děkovala předsedkyně svazu postižených Bohumila Defeldová.

Na český trh pronikla Flaga jako dceřiná firma rakouské společnosti Flaga GmbH v roce 1993. Jedničkou na trhu se stala po převzetí podniků LPG koncernu společnosti British Petrol Česká republika a splynutím se společností Český Plyn v lednu 2007. Loni Flaga bojovala s nezákonným užíváním jejích lahví na plyn jinými firmami. Spor vyhrála.

Firma zaměstnává sto až dvě stě lidí. „Flaga na Hustopečsku patří k významným zaměstnavatelům. Jejich personální oddělení s námi výborně spolupracuje a minimálně pětkrát do roka nabízí ke zveřejnění volná místa," vzkázala ředitelka hustopečské pobočky úřadu práce Ivana Benáčková.