Jak cestovat po Modrých Horách a okolí ze sklepa do sklepa? Obce sdružené do mikroregionu Hustopečsko našly řešení. Chtějí zřídit síť spřátelených cyklopůjčoven. Díky nim si bude moci turista půjčit kolo třeba v Hustopečích a vrátit ho například v Němčičkách. Anebo v jiné obci, do které ho toulky Hustopečskem zavedou.

„Pod hlavičkou mikroregionu vznikl projekt Mandloňové stezky s plánovanou rozhlednou a vyhlídkovou plošinou. Součástí žádosti o dotaci z Evropské unie je i síť cyklopůjčoven. Kolo by si mohl turista půjčit na jednom místě a vrátit ho kdekoliv jinde,“ přiblížil zajímavou myšlenku hustopečský místostarosta Libor Sadílek. Jak dodal, pokud se sdružení obcí podaří dosáhnout na dotace, projekt by mohly začít uvádět do života už v příštím roce.

„Myslím si, že zřídit síť cyklopůjčoven je výborný nápad,“ souhlasil starosta Bořetic Václav Surman, který se právě v pátek sešel s kolegy z Modrých Hor. Vinařská oblast, ve které hrají prim modré odrůdy, je totiž součástí mikroregionu Hustopečsko.

Surman si ale myslí, že cyklopůjčovny nebudou přínosem jen pro obce Modrých Hor a vinařské akce. „Určitě to ocení i další obce v okolí. My už přemýšlíme, kde bychom půjčovnu zřídili. Připravujeme cyklostezky kolem rybníka, takže zřejmě někde tam. Mohla by fungovat dobrých osm měsíců v roce. I s občerstvením,“ načrtl.

V Boleradicích už dokonce pro turisty připravili uzamykatelnou úschovnu kol. „O půjčovně zatím neuvažujeme, ty by podle mě měly vzniknout nejprve ve větších obcích. My uvidíme, jak se to rozběhne. V rámci projektu rozhledny jsme ale vybudovali za radnicí na kola uzamykatelný přístřešek. Cykloturisté tady mohou bez obav přespat. Na síť půjčoven jsme tedy připravení, počítáme s ní,“ uvedl starosta městysu Jan Koráb.

„Myslím si, že to má šanci na úspěch. Ne každý si je kvůli převážení kola ochotný kupovat za tisíce nosič na střechu auta. Největší devizou sítě půjčoven je, že kolo není nutné vrátit na stejném místě,“ myslí si místopředseda dobrovolného svazku obcí a také starosta Borkovan Karel Urban.

Zároveň však upozornil i na určitá úskalí chystaného projektu. „Existuje samozřejmě i určitá nedůvěra, aby se turisté chovali seriózně. Aby půjčená kola v pořádku vraceli. Půjčovny ale vždy znamenají určití riziko,“ připustil.

„Hlavní problém bude to celé uřídit, vymyslet takový systém, aby všechno fungovalo. Zádrhel by mohla představovat především komunikace mezi jednotlivými místy. Když bude mít klient například defekt, kdo bude zodpovídat za jeho opravu?“ nastínil jednu z otázek provozovatel zavedené soukromé půjčovny kol v Lednici Miroslav Peňáček.

Řešení naznačil bořetický starosta. „Myslím, že odpovědnost za půjčovny by měly nést jednotlivé obce. Pokud by se ale našel jediný společný soukromý provozovatel, já osobně bych se takovému řešení určitě nebránil,“ konstatoval Surman.