S rozhlednami se na Hustopečsku roztrhl doslova pytel. Jedna už stojí, další dvě nyní vyrůstají. Starostové přiznávají, že chtějí nalákat turisty nejen na víno, ale i další zajímavosti.

Lákadlo pro turisty

Oblast Modrých Hor každoročně navštíví tisíce lidí hlavně kvůli vínu. Zvýšit svou atraktivitu i pro cyklisty a pěší turisty chtějí Velké Pavlovice díky nové rozhledně.

„Domluvili jsme se se starosty okolích obcí, že by každá měla mít své vyhlídkové místo. Rozhledna umožní lidem vidět krajinu u Velkých Pavlovic v každém ročním období. Pokaždé je to jiný pohled,“ uvedl jeden z důvodů výstavby velkopavlovický starosta Pavel Procházka.

Náklady na stavbu vyhlídkové věže, toalet, posezení a dalšího zázemí se vyšplhají na tři a půl milionu korun. „Napsali jsme projekt spolu s partnerským městem Senica. A podařilo se nám získat z fondů přeshraniční spolupráce devadesát procent potřebných peněz,“ řekl starosta.

Velkopavlovičtí už staví. Slavnostní otevření plánují už na osmého května. Nové lákadlo se zamlouvá i obyvatelům města. „Rozhodně se mi ten nápad líbí. A určitě to přiláká i návštěvníky. Radnice se musí snažit, aby město bylo přitažlivější,“ myslí si rodák Ludvík Kocmánek.

Postaví tu nejvyšší

Nejvyšší rozhledna v okolí by měla stát v Boleradicích. Také tady se stavbou už začali. „Měli jsme tu čtyři vojenské pozorovatelny. Ale po válce byly buď zničeny, nebo zchátraly. Před třiceti lety se objevila myšlenka alespoň jednu znovu obnovit. Ale až v roce 2005 se obec rozhodla pro stavbu. O rok později, jednadvacátého května, tehdejší starosta Jiří Zajíc poklepal na základní kámen,“ přiblížil pozadí obnovení vyhlídky starosta Boleradic Jan Koráb.

Šestadvacet metrů vysokou rozhlednu staví na kopci Nedánov, kudy povede turistická trasa. Hotová by měla být do konce června. „Protože se plánují i cyklistické stezky, nechal jsem rozhlednu zahrnout do těchto plánů. Je to nezbytné,“ míní Koráb.

I v Boleradicích se rozhledna setkala s víceméně kladným ohlasem místních. „Je to celkem dobrý nápad. Doufám, že se tam dostaneme, až nám děti povyrostou,“ nechala se slyšet Jarmila Barková, když se skláněla nad kočárkem.

Starosta doufá, že nové turistické místo přispěje k větší návštěvnosti obce. „Všude v okolí máme víno a sklepy, ale pro turisty je potřeba, aby tady bylo i něco atraktivního,“ uvedl. Náklady projektu se pohybují kolem tří milionů korun. Městys počítá i se stavbou zázemí a informačních panelů. Přes dva miliony se Boleradickým podařilo získat z evropských peněz.

Jedna jim nestačí

Už více než dva roky stojí u Bořetic kravihorská rozhledna. Je o ni zájem. „Hlavně o víkendech se tam dostane až sedmdesát procent turistů, co projíždí Bořeticemi. Udělali jsme tam asfaltovou cestu, takže přístup je nádherný. Jezdí tam i v noci,“ ví starosta Bořetic Václav Surman.

Není sám, kdo rozhlednu chválí. „Měl jsem tam vinohrad, takže se občas zajdu podívat. Je to pěkný pohled na Pálavu, Velké Bílovice. Někdy jsou vidět i Karpaty. Je to výborné,“ přidal se Václav Novák z Bořetic.

Obec nyní přemýšlí o tom, že postaví další vyhlídkové místo. Nová rozhledna by měla stát u kostela v místech bývalého mlýna. „Nemůžeme jen vybudovat cyklostezku, musí na ní stát něco, co by turisty lákalo. A někteří lidé už sbírají i doklady ze všech rozhleden v republice,“ všiml si starosta. Jak dodal, nejspíš ještě letos vykoupí obec pozemky a zažádá o dotace z evropských fondů.

ELIŠKA WINDOVÁ
KATEŘINA HÜBNEROVÁ