„Po hlukových měřeních, které Ředitelství silnic a dálnic nedávno provedlo, se potvrdily naše oprávněné připomínky. Původní protihluková stěna již dávno nesplňuje svůj účel,“ uvedl hustopečský radní pro dopravu Richard Homola, který se silničáři již několikrát jednal.

Po propočtech naměřených údajů silničáři dospěli k výsledku, že stávající dvou a půl metrovou stěnu celou strhnou a nahradí ji novou, moderní o výšce čtyři metry. „Dobrou zprávou oproti původnímu návrhu, který nám představili na jaře tohoto roku, bude také její protažení ve směru na Břeclav,“ doplnil Homola.

Obyvatelé si ale na změnu musí ještě počkat. Do května příštího roku silničáři plánují geotechnický průzkum. „Prozatím odhadujeme, že začátek oprav stěny bude v roce 2019,“ oznámil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký.

Protihluková bariéra. Dálnice. Ilustrační foto.
Protihluková stěna u D2: Hustopečští předali petici ministru dopravy

O výměnu protihlukové stěny, která patří k nejstarším v republice, usilují Hustopečští už dva roky. Loni poslali silničářům dokonce petici. Podepsalo se pod ni více než jedenáct set obyvatel. „Boj o opravu a rozšíření stávající protihlukové stěny vedeme v Hustopečích již řadu let. Stěna už natolik stárne, že začíná být nebezpečná. V některých místech se dokonce nahýbá,“ upozornila na nutnost výměny již dříve starostka města Hana Potměšilová.

Petici podepsala například Marcela Konyová. „Je to skvělá zpráva, že se konečně jednání pohnulo a že nová stěna nakonec bude. Pokud sedíte třeba přes léto venku, provoz z dálnice je hodně slyšet,“ stěžovala si.
Zásahu se dočká rovněž most ve směru na Kurdějov. ŘSD prověřila jeho technický stav. Mluvčí Studecký vzkázal, že „na jejich základě stanovili další postup“. Konkrétnější ale nebyl.

Oprav se nedávno dočkala i protihluková stěna lemující dálnici D52 u Pohořelic. Kromě výměny materiálu, došlo k vybudování únikových dveří včetně schodišť a obnovy ochrany ocelových částí.