Humorný příběh a jeho osobité ztvárnění porotce, jejichž předsedou byl básník Radek Malý, zaujaly. „Porota ocenila v textu Achilles a banán zejména svěžest, jakou je tato anekdota o zelenině a oživlém ovoci napsaná. Styl je čerstvý, práce s tématem lehká, čtení šťavnaté. Oproti jiným textům zde vládne hravost a vtip, z textu je cítit sympatický tvůrčí apetit," komentovala vítězův text členka poroty Libuše Nivnická, která je ředitelkou brněnské Mahenovy knihovny.

Soutěž se letos konala už podesáté. Ročník byl navíc rekordní počtem zaslaných prací. Jen v „Kynclově kategorii" autorů od dvanácti do patnácti let se jich sešlo téměř sto šedesát. „O to větším úspěchem je vítězství studenta naší školy," ocenila výhru Anna Růžková, která na hustopečském gymnáziu T. G. Masaryka vyučuje češtinu.

Stvořit příběh na nelehké téma soutěže, které letos znělo: Náhody neexistují, je podle ní obtížný úkol. „Napsat takový text, který obstojí v konkurenci soutěžících z celé republiky, si zaslouží respekt. Matyáš se zařadil k úspěšným autorům našeho gymnázia, kteří byli v této prestižní soutěži ocenění. Nezbývá než pogratulovat a popřát inspiraci k dalším příběhům," smekla češtinářka před studentem tercie pomyslný klobouk.

Při vyhlašování výsledků soutěže v mikulčickém muzeu došlo i na autorské čtení. „Při něm Matyáš zúročil svoji zkušenost recitátora a autorským přístupem pobavil a rozesmál účastníky slavnostního ceremoniálu," popsala Růžková.