„Přípravné práce na projektech začaly na jaře loňského roku. Na jejich zpracování se podílely projekční týmy složené z pracovníků a radních města. Zřejmě v březnu příštího roku budeme vědět, jestli jsme s žádostí o dotace u Státního fondu životního prostředí uspěli,“ uvedl Sadílek.

Jedna ze zásadních proměn se dotkne sadů na Křížovém vrchu. Na historicky důležitém místě, kde se v minulosti scházeli lidé a kde se například konaly i předlistopadové mírové slavnosti, dojde k obnově krajinných struktur.

„Dlouhodobě se o tuto lokalitu nikdo nezajímal. Přestože se každoročně staráme o základní ořez a údržbu, sady jsou již delší dobu v žalostném stavu,“ podotkl místostarosta.

Místo k vycházkám

To by se mělo v příštím roce změnit. Cílem projektu za šest milionů korun je vytvoření vycházkového místa v podobě lesoparku.

Druhý projekt počítá s výsadbou parkové zeleně v okolí sídliště u náměstí Tomáše Garrigue Masaryka. Zároveň město připravilo i obnovu větrolamu u sídliště „Větrná“.

„Plocha v těchto místech nebyla nikdy osázená zelení. Chceme, aby uprostřed města vzniklo více zelených ploch, které vytvoří zázemí pro oddychovou zónu,“ představil projekt Sadílek.

Další zásah čeká asi sedmihektarové území u hustopečských rybníků. Projekt za téměř deset milionů korun zajistí vybudování funkčního biokoridoru u rybníků. „Našim záměrem je vytvoření biocentra jako stanoviště pro faunu a flóru,“ řekl Sadílek.

Posledním krokem k uskutečnění všech projektů, které díky dotacím zatíží městský rozpočet pouze čtvrt milionem korun, jsou výběrová řízení na dodavatele. „Ty proběhnou v příštím roce a předpokládáme, že na podzim začneme,“ míní Sadílek.

Město už nyní připravuje v oblasti výsadby zeleně nové investiční záměry.

„Pokud si v budoucnu zasloužíme přídomek zelené město, srdce vinic a mandloní, bude to naplnění našich představ,“ uvedl místostarosta­.

VERONIKA SCHALLENBERGEROVÁ