Povzbuzující zpráva dorazila na hustopečskou radnici z Ředitelství silnic a dálnic. „Postupně se zhoršující statická soudržnost stěny v cihlovém provedení, v blízkosti obytné zástavby a v prostoru možného pohybu osob, vyžaduje včasný zásah předcházející případnému úrazu," napsal v dopise ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala.
Svým dílem k tomu dopomohla i petice, kterou předali hustopečští radní za ANO Richard Homola s Kamilem Konečným před necelými třemi měsíci v Břeclavi ministrovi dopravy Danu Ťokovi (psali jsme ZDE). Podepsalo se pod ni více než jedenáct set obyvatel města. Iniciátorkou petice byla zastupitelka Ingrid Florusová ze sdružení Zdravé Hustopeče. „Je to pro nás ta nejlepší zpráva. Boj o opravu a rozšíření stávající protihlukové stěny vedeme v Hustopečích již řadu let. Stěna už natolik stárne, že začíná být nebezpečná. V některých místech se dokonce nahýbá," nechala se slyšet tamní starostka Hana Potměšilová ze Sdružení nestraníků.
Ředitelství silnic a dálnic si nyní plánuje nechat vypracovat posouzení stávajícího stavu stěny. I s odborným návrhem na opravu. „Ještě v tomto roce se pokusíme zajistit projektovou dokumentaci včetně všech povolení. Pokud nenastanou komplikace, mohlo by na případnou modernizaci objektu dojít v příštím roce," potvrdil termín Fiala.
Bariéra u Hustopečí má třicet let a podle dostupných informací patří k nejstarším protihlukovým stěnám v zemi. „Je to první informace, která dává konkrétní časový cíl. Že by se stěna mohla opravovat už v roce 2017, jsme jenom doufali. Chceme, aby se město rozvíjelo. Když tady bude velký hluk, lidé se sem nepoženou. V Herbenově ulici nám obyvatelé ukazovali, jak jim praskají stěny. Když jdete po silnici přímo u dálnice, tak vidíte hlavy řidičů," popsala Potměšilová.
Opakované měření hluku bylo ve městě vždy těsně v povoleném limitu. Decibely se měří dva metry od fasády nebo na okraji pozemku.