Papír, PET láhve, tetrapacky a směsný odpad, málokdo má na tyhle odpadové speciality zvláštní koše ve své domácnosti, na každém kroku ale na ně narazí návštěvníci v budovách hustopečské radnice.

Městský úřad v Hustopečích tak jen dál prošlapává ekologickou cestičku, za kterou dostal už také ocenění s přívlastkem Zelený úřad. Udělil mu ji krajský úřad Jihomoravského kraje v rámci soutěže za nejpříznivější ekologický provoz. „Do soutěže jsme se přihlásili na podnět našich pracovníků z odboru životního prostředí. Informace o získaném ocenění pro mě byla milým překvapením,“ pochvaluje si tajemnice hustopečského úřadu Věra Linková, která cenu osobně přebírala.

Krajská komise se při udělení titulu vítězi zaměřovala na mnoho aspektů. Kromě známého třídění odpadů a s tím související jejich sníženou produkcí brala zřetel také na používání recyklovaných materiálů nebo úsporu energie.

„Největším problémem na každém úřadě je papír, kterého se spotřebuje velké množství. Je jen na přístupu úředníků a jejich ekologickém myšlení, jak s ním naloží. Máme náskok, protože separace odpadu funguje na našem úřadu už dlouhé roky a s přístupem zaměstnanců nemáme žádný problém,“ hodnotí vedoucí hustopečského odboru životního prostředí Miroslav Hanzlíček.

Právě motivace ze získaného ocenění inspirovala úředníky k nákupu barevně odlišných kontejnerků na tříděný odpad. „Město jich nakoupilo pětašedesát a rozmístili jsme je v obou budovách. Jsou k dispozici nejen samotným úředníkům, ale i veřejnosti,“ upřesnil Miroslav Hanzlíček.

Mnoha lidem se nápad radnice líbí. „Třídit odpady je samozřejmost, ne-li povinnost. Je dobře, že úředníci jdou lidem příkladem, od toho jsou přece tady.“ Jindřich Buček má ale jiný názor. „Myslím, že je to zbytečné, protože to tam stejně nikdo nebude házet tak jak má a uklízečky pak budou mít víc práce,“ oponuje.

Podle vedoucího odboru životního prostředí Miroslava Hanzlíčka ale zájem o péči o životní prostředí i přes ignoranci některých lidí rok od roku stoupá. Svědčí o tom i účast ve zmiňované krajské soutěži. „Předloni se jí zúčastnilo jen dvanáct obcí, v loňském roce jich bylo již padesát a zájem stále stoupá,“ uvedl.

Jak řekl, náklady na státní správu tvoří asi sedmnáct procent hrubého domácího produktu a budou prý určitě ještě vzrůstat. Ekologické myšlení je tedy podle něj na místě.

„Většina Hustopečských je zvyklá odpad separovat, máme na to vypracovaný systém a ve srovnání s jinými městy se umísťujeme na předních místech. Město vynakládá nemalé prostředky na likvidaci odpadů a jsem ráda, že naši úředníci jdou obyvatelům dobrým příkladem,“ zhodnotila tajemnice úřadu Věra Linková.

Dagmar Humpolíková