Bílá záplava květů v mandloňových sadech většinou vítá v druhé polovině března návštěvníky Slavností mandloní a vína v Hustopečích. Akce, která každoročně naláká zhruba dvanáct tisíc příchozích, se stejně jako loni neuskuteční. Kvůli nynějším koronavirovým opatřením pořadatelé zrušili také vinařské putování Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích, které mělo být v dubnu.

Hustopečští ale vymysleli náhradní variantu – Mandlobraní. Termín padl na pátek 20. a sobotu 21. srpna. „Na jaře, když mandloně kvetou, jsou nejkrásnější. Návštěvníci si ale zase vychutnají pohled na mandloně se zralými plody,“ poznamenala vedoucí Marketingu a kultury města Hustopeče Jana Hrádková.

Ilustrační foto
Online výuka vysokoškoláků na jihu Moravy: náročnější pro studenty i učitele

Podle ní se určitě najdou i takoví, kteří hotovou mandli ještě neviděli. „Jen rozkvetlé mandloně nebudou, zbytek bude určitě super,“ komentovala na sociálních sítích třeba Martina Procházková.

Odsun akcí

* Slavnosti mandloní a vína:
původní termín: 26. – 28. 3. 2021
nový termín i název: Mandlobraní, 20. – 21. 8. 2021

* Ze sklepa do sklepa:
původní termín: 10. 4. 2021
nový termín: 2. 4. 2022

* nová letošní akce:
Slípka Tour Velké Bílovice, 28. 8. 2021

Unikátní hustopečské mandloňové sady jsou vděčným místem pro objektivy turistů. Během roku se tam vyfotí davy lidí.

V městských sadech i na pozemcích Hustopečské mandlárny roste přes tisíc těchto stromů. První mandloně vykvétají v polovině března. „Lidé si mohou nasbírat mandle od poloviny srpna do listopadu. Je tam i špalek na jejich rozbití,“ zmínila před časem majitelka mandlárny Kateřina Kopová.

Pořadatelé připravují také bohatší program. „Lidé se mohou těšit na mandlový jarmark, mandlové speciality, likéry, pivo, kapely různých žánrů a otevřené sklepy místních vinařů,“ vyjmenovala Hrádková.

Až příští rok se uskuteční vinařská akce Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích. Do dvaapadesáti vinařských sklepů na začátku dubna obvykle zavítá zhruba šest tisíc návštěvníků. Putování museli oželet kvůli covidové situaci už loni. „Náklady na akci jsou velké. Nemůžeme si dovolit ji začít připravovat, aby pak akce zase nebyla,“ oznámil Michal Tetur ze spolku Velkobílovičtí vinaři.

Obchvat Mikulova se vrací z Ostravy. Silničáři připravují stížnost

Pro milovníky vín ale vymysleli novou akci, kterou nazvali Slípka Tour Velké Bílovice. „Je to obnova Ze sklepa do sklepa. Plánujeme i novinky, ale ještě je nechci odtajňovat. Nebudeme v zimním oblečení, ale v tričkách, pokud vyjde počasí. Možná se budou více pít roséčka. Termín je před vinobraním, někdo možná už bude mít burčák,“ nastínil Tetur.