Brňané, kteří chtějí v letních parnech zamířit k vodě, se letos musejí spokojit s umělým koupalištěm. V rybnících a malých přírodních nádržích okolo Brna jim podle hygieniků hrozí zdravotní problémy.

„Na Brněnsku voda kvete hodně,“ postěžovala si závodnice na dračích lodích Martina Dvořáková. Kromě medailí si letos ze soubojů několikrát přivezla i nepříjemnou vyrážku. „Nevím, jestli je to kvůli sinicím, ale ekzém teď má polovina posádky,“ řekla Dvořáková.

Podobné problémy hygieniky nepřekvapují. Kvalita vody na Brněnsku se totiž v posledních týdnech hodně zhoršila. Na vině jsou vytrvalé deště. „Ty do nádrží spláchly chemikálie z polí a hnojišť. Mnohde do vody prosákl odpad z obecní kanalizace,“ vysvětlil Miroslav Staněk z krajské hygienické stanice.
Vzorky vody prověřují chemici během léta až osmkrát. Sledují ale pouze místa, která podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví patří mezi koupací oblasti.

„Předpokládáme však, že kvalita vody šla kvůli počasí prudce dolů všude. Koupání v nekontrolovaných nádržích proto rozhodně nedoporučuji,“ zdůraznil Staněk.

Brňanům, kteří si prázdniny u vody ve volné přírodě přesto nechtějí odepřít, nezbývá než vyrazit do vzdálenějších míst kraje. Nejbližším přírodním koupalištěm s prověřovanou kvalitou vody je nádrž v Kovalovicích na Brněnsku. Podle výsledků kontroly z minulého týdne se lidé mohou bez obav vydat také k letovické nádrži na Blanensku nebo k břeclavským Novým Mlýnům. Bezpečná je i Lučina na Hodonínsku, Luleč na Vyškovsku, stejně jako vranovská přehrada a další čtyři nádrže na Znojemsku.

S problémy se naopak potýká čtyřicetihektarový rybník Olšovec v Jedovnicích na Blanensku. Hygienici tam první červnový týden zakázali koupání kvůli masovému výskytu sinic. „Sinice a řasy jsou ve všech nádržích, jde jen o to, v jakém množství. Pokud ale voda takzvaně kvete, lidé v ní nemají co dělat,“ zdůraznil Staněk. Plavci podle něj nesmí podcenit ani další varovné signály, jako je neobvyklé zabarvení, zákal nebo zápach vody.

Koupání ve vodě zamořené sinicemi má nejčastěji dohru v podobě kožní vyrážky. Sinice dráždí i oční spojivky. „Nejhůř je snáší děti a alergici,“ uvedla brněnská kožní lékařka Jana Chalabalová.

Kožní infekce nejčastěji způsobuje domácí cizopasník krevnička ptačí. Její larvy zvané cerkarie se provrtávají kůží člověka. Zapříčiňují zánět spojený s týdny trvajícím svěděním. „Cerkarie jsou sice vzácné, mohou se ale vyskytnout v bahně mělkých vod, které na jižní Moravě běžně najdeme,“ upozornil Vladimír Vašků z I. dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Naopak žádné nebezpečí nečíhá na brněnských koupalištích. „Provozovatelé vodu denně testují. Pokud ohrozí zdraví člověka, pokuta se může vyšplhat i do milionů. S tím jsem se ale ještě nesetkal,“ podotkl Staněk.