Od emotivních jednání obyvatel obcí s pracovníky společnosti Kordis, která v Jihomoravském kraji vytváří integrovaný dopravní systém, uplynulo pět měsíců. Nadávky vystřídala jednání a ústupky kraje, který řešil nespočet požadavků. A starostové pomalu končí jednání o podobě nových jízdních řádů.

„Úprav, které se podařily zapracovat od vstupních jednání s obcemi, je hodně. Došlo k úpravám četnosti spojů a také vazeb s přestupy. Chtěli jsme samozřejmě cestujícím co nejvíce vyhovět,“ sdělil vedoucí dopravního odboru společnosti Kordis Jiří Horský. Spoustu spojů nicméně podle něj nelze přes všechnu snahu skloubit ideálně. Lidi pracující na směny se proto budou muset v některých případech obrnit trpělivostí při čekání na autobusové zastávce.

Jízdní řády zveřejní na internetu

Na internetových stránkách Kordisu budou v nejbližších dnech k nahlédnutí jízdní řády se úpravami po odeslaných připomínkách. „Nejpozději příští pondělí budou upravené, aby se s nimi lidé mohli seznámit. Do poloviny října budeme řešit poslední podněty a na konci tohoto měsíce vyhotovíme definitivní podobu jízdních řádů, aby na konci listopadu mohly být lidem k dispozici v tištěné podobě,“ popsal další postup Horský.

Starostové obcí a nespokojení jednotlivci tak mají poslední možnost jak zasáhnout do nového dopravního systému, který začne platit na konci letošního roku.

Už po jednáních mají například Šakvičtí, kteří hledali kompromis poměrně těžce. Řada obyvatel je totiž odkázána na autobusové přípoje k vlakovému nádraží, které je od obce vzdálené zhruba dva kilometry.

Obce daly požadavky a čekají na výsledek

„Nejsme s tím spokojeni, chybí tam návaznost autobusové a vlakové dopravy. Máme ale jisté signály, že by se situace mohla zlepšit. Doufám, že se to časem upraví,“ nechala se slyšet starostka Šakvic Milena Brzobohatá.

„Kordis zohlednil naše požadavky. Další jsme předložili a čekáme na výsledek. Na druhou stranu přetrvává naše nespokojenost s přestupováním,“ podotkl starosta Nikolčic Vojtěch Konečný.

Starosta nedalekých Šitbořic Antonín Lengál mluví podobně. „Nesmíříme se s tím, že dojde ke zrušení přímého spoje do Brna,“ poukázal. K trpělivosti naopak vyzývá borkovanský starosta Karel Urban. „Myslím, že odsuzovat to, je předčasné,“ poznamenal.