Vedení vsi, včelaři a vinaři proto nedávno nakoupili takzvané oddělky, které jsou základem řízeného množení včel. Zaplatili za ně desítky tisíc korun. Teď bojují o jejich zachování. „Oddělky vyšly obec na sedmasedmdesát tisíc korun. Nyní zkusíme požádat kraj o dotace," uvedl starosta Vrbice Tomáš Bílek.

Podle něj se ve vsi bez včel neobejdou. „Potřebujeme je 
k opylování vinic i ovocných stromů. Med je jen vedlejší produkt. Už na podzim nám uhynulo dvaašedesát včelstev, původně jsme jich měli více než osmdesát," komentoval starosta početní stavy.

Včelí oddělky jsou nyní ve Vrbici rozdělené mezi tamními včelaři, kterých je podle Bílka řada. Patří mezi ně důchodci i mladší. Jedním 
z nich je například Michal Janošek. O oddělky pečuje druhým týdnem. „Včelí matku krmíme cukernými roztoky. Když cítí, že jsou v úlu optimální podmínky, klade více vajíček," sdělil Janošek. Na podzim pak musí včely připravit na zimní období a přeléčit je. Také Janošek má s parazitem špatné zkušenosti. „Myslím, že to postihlo všechny včelaře ve vesnici," podotkl muž. Podle něj hrozí novým oddělkům stejná nebezpečí jako dospělým úlům. „Kromě varroázy hrozí včelstvům i mor. Předcházet nemocem lze jen léčením," upozornil Janošek.

S nápadem přivézt do obce nová včelstva, a řešit tak situaci vyhynulých včel přišel spolek Vrbických vinařů. „Včely jsou tu pro nás důležité, rozhodli jsme se proto situaci řešit a požádat obci o dotace," vysvětlil předseda spolku Lukáš Horák. O tom, jak bude vypadat jejich další spolupráce se včelaři, budou teprve jednat. Převozem včel do Vrbice však snaha vinařů nekončí. „Chceme požádat o další peníze a včelstva ještě rozšířit," svěřil se Horák.

Varroáza způsobila za loňský podzim a zimu téměř kalamitní úhyn včelstev. Další pošla letos na jaře. Státní veterinární správa vydala kvůli roztoči původem z Indie mimořádné předjarní a letní preventivní opatření.

LENKA NEJEDLÍKOVÁ