Uhrová na nesmyslné umístění podle svých slov upozornila už loni na podzim, v začínající sezoně se pak centru opět dostává pozornost. „Kolega zjistil, že je Na Šlajsi dole pod Lanžhotem. Nikdo o něm předtím nevěděl. Když tam kolega přišel, zeptal se, jak se dostane do Mikulčic. Cestu mu tam nebyli schopní popsat. Napsala jsem proto do městského zpravodaje o tom, že mi není jasné, proč je vůbec informační centrum zřízené na tak nesmyslném místě," říkala Uhrová.

Daleko vhodněji se podle ní nabízí umístění ve středu města. Například v knihovně. Podobně infocentrum funguje ve Velkých Pavlovicích, v přirozeném středu dění je také v Mikulově a dalších městech či vesnicích. „Shodou okolností jsem potkala muže, který u nás na náměstí hledal informační centrum. Poslala jsem ho k Šlajsi, což nechápal," doplnila žena.

Turistické centrum v Lanžhotě se vymyká nejen umístěním, ale také provozovatelem. Spravuje ho tamní Sokol, jehož zástupci je mohli otevřít kdekoliv. Tedy podle svých možností. Město s tím má společné pouze to, že se v místě prodávají jeho upomínkové předměty. „Je to krok někdejšího vedení Sokola. My podáváme informace na náměstí v knihovně," reagoval starosta Ladislav Straka.

„Nezájem města"

O oficiální městské infocentrum ale nejde, to má vzniknout až po rozsáhlejší úpravě středu města. Jestli na jeho vybudování bude vedení radnice spolupracovat se Sokoly, podle Straky zatím není jisté. Stejně jako začátek zprovoznění. „Opravy totiž ještě připravujeme, stejně jako termín," podotkl starosta.

Za zřízením turistického informačního centra stál mimo jiné Lanžhotčan Antonín Hostina. Ten netradiční umístění zdůvodnil nezájmem předchozích představitelů radnice. „I proto jsme se rozhodli, že se budeme soustředit na oblast k lesu. Máme tam ubytovnu, sehnali jsme také dotaci a dali práci dvěma studentům," líčil Hostina.

Podle něj je budoucí spojení sil s městem pravděpodobné. „Dáme to dohromady, centrum by mělo být na náměstí a kromě informací tam zřejmě budou také toalety a další servis třeba pro cyklisty," oznámil Hostina.

Po měsících, kdy zaměstnanci infocenter zažívali klidnější chvíle, mají před sebou nejnáročnější období roku. Počet turistů se znásobí. V Břeclavi kvůli tomu uvažují o variantě, kdy by informace byly dostupné i u dopravního terminálu. Mluví se také o možném přestěhování dosavadního „ticka" z Lichtenštejnského domu poblíž kostela svatého Václava. „Vizí je několik, ale bude to otázka až pro nového ředitele organizace, pod kterou bude infocentrum spadat. Na toto téma zatím k žádnému rozhodnutí nedošlo," vzkázala mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová.

Vedení města pracuje na začlenění informačního centra pod organizaci zastřešující městské muzeum, galerii, kulturu a cestovní ruch. Jméno ředitele by mělo být známé do konce měsíce.