Přesný záměr s Inselem a okolím podnikatelé tají. Spekuluje se o novém sídle lednického vinařství. Petr Cibulka řekl, že dokud není schválený nový územní plán města Mikulova, je o konkrétních plánech předčasné hovořit. Stavebníci ovšem na místě pracují. Okolo bývalého letohrádku se například opravuje zdevastovaná zeď a bastion.

Zastavili řízení

Podle majitelů komplikuje úpravy postup ochránců přírody. Místo se nachází ve druhé zóně Chráněné krajinné oblasti Pálava.

Problémy začaly už uplynulou zimu. Týkaly se netopýrů. Jak dříve informoval Břeclavský deník, úředníci brněnské pobočky České inspekce životního prostředí řešili podnět kvůli rušení těchto chráněných tvorů v jejich zimovišti – zavalených sklepích.

Výsledek? „Co se týká netopýrů, tak to prohráli na celé čáře. Zastavili řízení. Stálo nás to ale hodně peněz a času. Budeme žádat náhradu nemajetkové újmy. Snad se ochranáři vzpamatují," uvedl v pondělí Cibulka.

Jeho přání podle všeho zůstalo nevyslyšené. Jan Auer z brněnské České inspekce životního prostředí potvrdil, že inspekce se v souvislosti se zámečkem zabývá dalším podnětem. „Tento případ však ještě není pravomocně uzavřený," oznámil pouze.

Vstřícnější byl vedoucí Správy CHKO Pálava Stanislav Koukal. „Sporným bodem je výsadba vinice na ploše, která není určená pro vinici. Je tam podle našeho názoru nelegálně. Měla by tam být tráva," sdělil Koukal. Podnět k prošetření vzešel tedy právě od Správy CHKO Pálava.

Cibulka nad jednáním ochránců přírody kroutil hlavou. „Pět set let byl celý původní ostrov takzvaným libosadem. S vinicemi a sady. Jde nám o to, zachovat aspoň část z toho. Počítali jsme s obstrukcemi, ale ne s takovými," nechal se slyšet Cibulka.

Vzájemným vztahům neprospělo ani to, že na soukromém pozemku podnikatelů se údajně nedávno pohyboval pracovník Správy CHKO Pálava. Bez povolení a poté, co přelezl plot. Podle vyjádření ochranářů ale osoba takzvané Stráže přírody může vstupovat i na cizí pozemky.