Mohlo by se zdát že některé obce na Břeclavsku zaspaly dobu. Internet dnes patří do každodenního života mnoha lidí. Spoléhají na něj při vyhledávání informací z různých odvětví. O své obci se ale dovědět nemusí. Některé vesnice a města na Břeclavsku se o své webové stránky nestarají. Najdou se i takové, které oficiální stránky na síti nemají vůbec. Tím ale porušují zákon o informacích.

„V naší obci žijí většinou starší lidé. Ne každý z nich má doma počítač s přístupem na internet,“ odůvodnil neaktuálnost stránek obce Kurdějov místní starosta Jaroslav Matýsek. Protože se nenašel nikdo, kdo by se o kurdějovský web staral, obhospodařuje stránky sám starosta. Poslední novinka se na nich objevila v květnu před dvěma lety. „Kulturní či jiné akce se v obci nekonají. Ani hody nechce nikdo pořádat. Nemám, o čem bych na stránkách psal,“ vysvětlil Matýsek.

Podobně pustě působí i weby dalších obcí. Například Perná má na svých stránkách všechny povinné údaje, aktuality ale žádné. Zmínku o kulturní nebo sportovní akci v obci návštěvník webu Perné nenajde. Skoupý na nejnovější informace o místním dění je i borkovanský web.

Tvorba a péče o webové stránky obecní rozpočty zatěžuje různě. Podle tvůrce webových stránek Libora Skočíka je cena stránek dána možností zákazníka a náročnosti vytvoření webové stránky. „Náklady internetových stránek se různí od práce studentů za pár stovek až po specializované firmy, u kterých zadavatel za stránky zaplatí několik set tisíc,“ vysvětlil. Další zátěží pro obecní peněženku může být pronájem místa na servru, kde jsou stránky uloženy. „Za pronájem mohou nájemci zaplatit ročně kolem patnácti set korun,“ dodal.

O vyšší ceně za obecní web ví své Mikulovští. Před nedávnem obnovili své stránky a dali jim nový kabát. „Mikulovskou pokladnu stál městský web kolem pěti set tisíc korun,“ řekl tajemník Jiří Večeřa. Podoba zdařilých stránek není stále definitivní. Praktické je, že se díky nim mohou občané spojit s radními. Na diskusním fóru si vyměňují názory na různá témata.

Konečnou verzi stránek nemají dosud ani Valtice, na kterých se zatím občané a radní navzájem spojit nemohou. „Během měsíce bude vypsáno výběrové řízení na zhotovitele nových webových stránek, které navíc nabídnou komunikaci mezi městem a občany,“ uvedla valtická starostka Terezie Lvová.

Podle webmastera Skočíka si obecní weby na Břeclavsku zas tak špatně nevedou. „Když srovnám místní stránky s ostatními v republice, nedopadají ty na Břeclavsku nijak špatně. Nelze je ale srovnávat například s Jihlavou, která vyhrála letošní soutěž webových stránek o Zlatý erb,“ porovnal odborník region s ostatními.