Přes internetový portál Aukro si Petr Češka z Moravské Nové Vsi objednává drahý telefon. Dodání předcházejí peripetie a výmluvy obchodníka. Brzy na to jej reklamuje kvůli krátké výdrži baterie. Nápravy se ale nedočká, obchodník hraje „mrtvého brouka“. Podivné kšefty řeší policie. Češka se dozvídá, že podvedených je více.

Případů s podobným scénářem se na Břeclavsku staly v loňském roce téměř dvě desítky. Tedy těch, které šetří policisté.

„Na takového vykuka jsem naštěstí narazil jen jednou, ale za druhou nejvyšší částku. Přes devatenáct tisíc korun,“ svěřil se Češka. S internetovými aukcemi má bohaté zkušenosti.

„Ani když jsem bydlel v Anglii, nebál jsem se poslat přes pětačtyřicet tisíc korun za notebook do Ameriky s tím, že by mi nedorazil,“ poznamenal muž s tím, že jakmile se vrátil zpět do Česka, na první aukci se stal obětí podvodníka.

„Po zkušenostech mohu vřele doporučit, pokud se jedná o větší částky, rozhodně prověřujte osobu se kterou obchodujete. Já měl tu nevýhodu, že dotyčný muž byl až do této události bezproblémový prodejce,“ nechal se slyšet Češka.

Fiktivní prodej

Podle břeclavské policejní mluvčí Kamily Haraštové se na Břeclavsku dějí nejčastěji případy fiktivního prodeje zboží. „Nepoctivec nabízí a požaduje zaplacení domluvené částky před doručením,“ přiblížila mluvčí.

V loňském roce prověřovali policisté na Břeclavsku takových nevydařených obchodů téměř dvě desítky. „Scénáře jednotlivých případů bývají většinou stejné. Zákazníka na internetovém portálu zaujme výhodná nabídka, následně odešle platbu a pak marně vyčkává na zboží. Prodávající s ním přestane komunikovat, nezvedá mu telefon a nereaguje na urgence,“ sdělila Haraštová.

Nejvíce bylo napálených zákazníků, kteří si objednali mobilní telefony nebo počítačové vybavení. Poslední poškozený čeká na pomoc policie poté, co se stále nedočkal mobilního telefonu, za který zaplatil pět a půl tisíce korun.

Ibuprofen za tisíc korun

Obětí podvodu se stala také Eliška Bartošíková z Lednice. Objednala si po internetu za tisíc korun léky na hubnutí. „Platbu chtěli samozřejmě předem. Za nějakou dobu mi přišel balíček. Po otevření mě ale čekal šok. V balíčku bylo totiž platíčko ibuprofenu,“ vylíčila žena. Když chtěla problém řešit, stránka už neexistovala. Podvody manželského páru nakonec řešila i policie, Bartošíková byla předvolaná k výslechu.

Jednou si zase objednala na internetu povlečení z bavlny. „Místo toho mi přišel hadr z umělého materiálu. Ložní prádlo jsem dokonce vyprala, ale nakonec jsem vše poslala zpět a žádala vrácení peněz. Zboží přijali a peníze naštěstí vrátili,“ prozradila žena.

Podle Haraštové se přitom dá problémům předejít. Lepší je nechat si zboží zaslat na dobírku, protože tak si ho zákazník převezme při zaplacení. Jak dodává, důležité pro následné vyšetřování je mít číslo účtu, kam peníze za zboží putují. To je pro policii nejpodstatnější stopa při pátrání po viníkovi.