„Povedl se nám kus práce v tom, že se nám podařilo proniknout do všech romských rodin, které teď v Břeclavi žijí. Myslím si, že jsme dokázali všem, kdo o to měl zájem, podat pomocnou ruku. Prolomila se určitá počáteční bariéra, získali jsme si jejich důvěru,“ nastiňuje úspěchy IQ Roma servisu v Břeclavi sociální pracovnice Alena Gronzíková.

Podle jejích zkušeností se na ně klienti nejčastěji obracejí s tím, zda by jim nepomohli s problematikou bydlení či nezaměstnanosti. „Teď jsou aktuální třeba sociální dávky, které se lidem snížily. Pro ně je to značný problém, protože nebudou mít z čeho platit nájmy a nemají ani na jídlo. Velkým problémem je i zadluženost, takže jim pomáháme sestavit splátkové kalendáře. Navíc poskytujeme i právní servis,“ naznačuje s čím pomáhají zájemcům nejčastěji.

„I když rodiny nic nepotřebují, chodíme k nim a ptáme se. Neustále se je snažíme oslovovat. Lidé si na to zvykli, z počátku jsme měli poradenskou činnost dost nevytíženou. Dnes přijde i pět zájemců za den,“ přibližuje s tím, že více pomoci třeba i od Agentury pro sociální začleňování by uvítali v oblasti sociálního bydlení pro mladé rodiny. „Většina mladých romských rodin, protože se vezou se svými rodiči, nemá šanci byt získat. Nemají práci, nedostanou hypotéku. Je to začarovaný kruh,“ dodává.

Oblíbeným místem pro děti je klub Přístav, který nabízí řadu kroužků. „Většina dětských klientů k nám chodí pravidelně a zapojují se do kroužků. Baví je to. Navíc do klubu zavítají i neromské děti, například ze sídliště Na Valtické nebo z azylového domu,“ je spokojená s prací celého týmu.

Navíc děti se u nich mohou i doučovat. Jak však Gronzíková prozradila, v současné době je nejvíc trápí nedostatek dobrovolníků. Zájemci se ale pořád hlásí.

Přes počáteční problémy je už prý situace například s dětmi lepší. „Jsou samozřejmě výkyvy, ale snažíme se je udržet na uzdě. Zatím je i hodně krátká doba na posouzení, jestli se u nás děti trochu mění. Někdy uděláte dva kroky dopředu, pak se něco stane a jste zase o schůdek níž,“ je přesvědčená.

Situace mezi romskou komunitou a ostatními obyvateli Břeclavi se podle jejího dojmu zatím moc nezlepšila. „Pořád je to stejné. Občas se mi naopak zdá, že je to i kvůli mediálnímu tlaku horší,“ zamýšlí se.

Do budoucna by IQ Roma servis chtěl zlepšit hlavně spolupráci s rodinami. „Byla bych raději, kdybychom tady časem už nebyli potřeba,“ doufá v lepší situaci.