Má stálou práci, příjem, našetřené peníze a žádné dluhy. "Říkala jsem si, že to bude jednoduché, tak se tím moc nebudu zabývat. Když jsem měla čas, tak jsem vyhledávala na internetu nějaké pronájmy začala je obvolávat. Hned u prvního telefonátu se mě makléřka zeptala na mé příjmení. Tak jsem jí ho sdělila a ona na to jen, že jsem asi Romka. Odpověděla jsem, že ano a zeptala se, zda je to problém. A byl. Majitel bytu si totiž nepřál romské spoluobčany. Hovor ukončila. Už jsem se jí nedovolala. Začala jsem tedy více hledat a shánět inzeráty, které nabízely pronájem. Volala jsem na další a další, vždy se slušně představila a ještě, než jsem stačila vůbec říct, že jsem Romka, osoba na druhé straně aparátu položila telefon, a bylo ticho. Konec hovoru," popsala svoji zkušenost Irena.

Podle komunitní pracovnice IQ Roma servis Aleny Drbohlavové Gronzíkové rozhodně nejde o případ výjimečný. "S takovým jednáním ze strany majitelů bytů či realitních kanceláří jsem se v praxi ještě jako pracovnice v sociálních službách setkávala častokrát. Často jsme byli na prohlídce bytu i s realitkou, vše bylo v pořádku i co se týče peněz, a nakonec zavolali, že Romy ubytovat nechtějí. Není to pouze výsada Břeclavi a okolí, domnívám se, že jde o problém celorepublikový. A dotýká se nejen sociálně slabších Romů, ale i těch vzdělaných s postavením. Často pouze kvůli jejich jménu. Funguje zde jakási stigmatizace. Jsi Danihel, Polák nebo Horváth, tak tě tady nechceme," myslí si Drbohlavová Gronzíková.

Realitní expert Robert Schmidt potvrzuje, že si řada majitelů takové podmínky skutečně při pronajímání bytů stanovuje. "Je to ovšem velice individuální. Často je k tomu vedou špatné zkušenosti. Nejde však jen o Romy, nezřídka se to týká třeba i Vietnamců. Pronajímatelé argumentují tím, že mnohdy v bytech bydlí více lidí než nájemník avizoval, že byl problém například s doplatky za elektřinu, vybydlením bytu a podobně. Ovšem nemohu říct, že je to pravidlem. Máme klienty i mezi Romy a komunikace s nimi je výborná," přiblížil Schmidt.

Irena byla zoufalá. Přestože neměla život zrovna jednoduchý, vypracovala se i se dvěma malými dětmi. V první koronavirové krizi byla dokonce jednou z těch švadlenek, které šily roušky pro potřebné v první linii, sousedy, přátele a známé v blízkém okolí. "Začalo mě to štvát, mrzet, a ptala jsem se, proč? Já i přítel pracujeme, jsme slušná rodina, nemám žádné dluhy, všechno řádně platím, živím se poctivě, a nakonec snad skončím s dětmi na ulici jenom proto, že jsem Romka a nedostala jsem šanci na lepší život? Smutné, až doteď jsem nevěřila, že se něco takového opravdu děje," kroutila hlavou žena.

Když se jí nepodařilo získat ani obecní byt od města, svitla jí naděje v podobě inzerátu bez zastoupení realitní kanceláře. "Kontaktovala jsem tedy přímo majitele bytu. Za chvíli reagoval na moji zprávu a volal mi zpět. Vylíčila jsem mu osobní zkušenosti s realitními makléři. Majitel s mým romstvím problém neměl, připadala jsem mu i jako vhodný kandidát. Zmínil, že má mezi Romy kamarády, ale jeden háček to přece jenom má. Problém bude se sousedy, kteří v družstevním panelovém domě Romy prostě nechtějí," poukázala na další z komplikací Irena.

Nový domov se jí přece jen najít podařilo. S přítelem a dvěma dětmi se přestěhovala do jednoho z bytů na břeclavském sídlišti Valtická. "Pusťte nás mezi sebe, neházejte nás do jednoho pytle nebo do jedné lokality, pokud tu máme žít pospolu, v sousedství a v jednom městě. I Romové chtějí pracovat, důstojně bydlet, mít vzdělání a být prospěšní svému městu a celé společnosti. Chcete-li, aby se Romové integrovali, neohánějte se jejich kulturou, v mnohém bychom se mohli učit navzájem, nenálepkujte nás bez osobní zkušenosti," vyzvala Břeclavanka.

Pronajímatelé chtějí mít podle Schmidta o přehled o stavu své nemovitosti. Kvůli kontrole si stále častěji stanovují při pronájmech podmínku, že se do bytů jednou za dohodnutou dobu přijdou podívat. "Ne proto, že by snad chtěli nájemníky šmírovat a kontrolovat, ale i z praktických důvodů jako jsou revize, havarijní stav elektroměru nebo plynoměru a podobně," zmínil realitní makléř.

Vítaným pomocníkem je majitelům nemovitostí takzvaný registr nájemníků. "Sám byty pronajímám a databáze využívám při výběru nájemníků. Zde si můžete zkontrolovat, zda s člověkem, který má zájem o pronájem vašeho bytu, neměl někdo v minulosti problémy," poradil Schmidt.