Více jak před dvěma lety v nich zatrnulo. Zjistili totiž, že se v parných dnech jen tak čerstvou vodou z vodovodu neosvěží. Noční můrou se pro obyvatele některých obcí na Břeclavsku a Brněnsku staly dusičnany. Voda s jejich zvýšenými hodnotami totiž proudila z vrtu u Nové Vsi na Pohořelicku. Komplikace, s níž bojoval správce vodovodu, uspíšila přípravu na vznik nového vodního zdroje a úpravny vodu u Ivaně na Brněnsku.

Společnost Vodovody a kanalizace Břeclav v těchto dnech dokončila vrtné práce na vytvoření devětadvaceti průzkumných vrtů. Právě ty budou tvořit nový vodní zdroj, který má pomoci vyřešit narůstající potřebu pitné vody na Pohořelicku. Na řadě jsou nyní čerpací zkoušky.

Přípravy na obchvat Břeclavi vrcholí. Každým dnem ustoupí budoucí trase první dům.
VIDEO: Přípravy na obchvat Břeclavi vrcholí. Kvůli silnici je nutné zbourat dům

„V regionu roste potřeba pitné vody a na její nadcházející možný nedostatek ukázal i model budoucího vývoje, který jsme nechali zpracovat. Proto jsme se pustili do realizace projektu v Ivani. Naši předchůdci ho připravovali už v osmdesátých letech minulého století, kdy sucho ještě nebylo takovým tématem, jako je dnes. Přípravu uspíšil i problém s dusičnany, které nám výrazně vzrostly v nedalekém vodním zdroji v letech 2021 a 2022,“ uvedl ředitel společnosti Milan Vojta.

Ivaň je podle jeho slov prakticky poslední možností, kde může společnost Vodovody a kanalizace Břeclav podpovrchovou vodu nově získat. Její kvalitu a vydatnost nového vodního zdroje mají nyní potvrdit krátkodobé a dlouhodobé čerpací zkoušky. „Právě vydatnost expertíza odhaduje na třicet až padesát litrů za sekundu,“ upřesnila mluvčí společnosti Eliška Windová.

Na náměstí ve Valticích přibyly zpomalovací pruhy.
VIDEO: Past na hazardéry za volantem, na náměstí ve Valticích přibyly retardéry

Dopadnou-li zkoušky dobře, začnou správci vodovodu v Ivani s budováním úpravny vody. „V naší společnosti by šlo teprve o čtvrtou úpravnu. Technologii by mělo být možné umístit do stávajících prostor naší čerpací stanice,“ poznamenal Vojta.

Obyvatelům Velkého Dvora, Nové Vsi, Ivaně, Vlasatic, Pasohlávek, Vranovic, Přibic, Strachotína a Pouzdřan svitla naděje nejen v podobě nového vodního zdroje. „Bolavých míst je v našem regionu víc, při jejich řešení ale půjdeme cestou rozšiřováním kapacit stávajících vodních zdrojů a zvětšováním kapacit vodojemů a přívodních řadů,“ informoval ředitel.

Nadšenci obnovují další část dříve zpustlé zámecké zahrady v Břeclavi.
Podél mlýnského náhonu. Tajemná břeclavská zahrada ukrytá v podzámčí se rozrůstá

Potěšený je z vývoje i pohořelický starosta Miroslav Novák. Nová Ves a Velký Dvůr, tedy obce, které spadají právě pod Pohořelice, byly před dvěma lety jedněmi z těch, kterých se dotklo omezení způsobené vysokými hodnotami dusičnanů ve vodě.

„Výsledky rozborů vody už jsou v pořádku a dusičnanů je dlouhodobě pod úrovní padesáti miligramů na litr. To je je fajn. Jsem rád, že je na dobré cestě i budování nového vodního zdroje. Vypadá to, že má voda v Ivani vysokou vydatnost a zdá se, že neobsahuje dusičnany. Je v ní sice mangan a železo, ale nejde o nic, co by správce vodovodu běžně v úpravnách neuměl odstranit,“ okomentoval Novák.

Celkový nadhled směrem z ulice Lidická.
Nafukovací Pohořelice? Škola je dětem malá, město musí přistavět novou budovu

Zájem ze strany lidí o problematiku pitné vody v Pohořelicích neustává. Naopak. „Lidé se ptají, kdy už budeme mít konečně měkčí vodu. Ta ze Cvrčovic, která k nám proudí, je totiž dost tvrdá. Ženy jsou nervózní z toho, jak se jim zanášejí rychlovarné konvice, sprchové kouty a podobně. Zatímco my řešíme kapacity, vydatnost a množství vody, lidé u nás na to pohlížejí spíše z hlediska užívání a komfortu,“ porovnal starosta.

Spíše výjimečně se lidé ptají na situaci okolo pitné vody i ve Vlasaticích. „Od té doby, co se snížil poměr dusičnanů, zájem z jejich strany opadl. Je ovšem fakt, že mě čas od času zastaví, aby se zeptali, v jakém stádiu je vrt v Ivani a také, jestli se s ním do budoucna i nadále počítá,“ přetlumočil tamní starosta Pavel Procházka.

Nejblíže k výstavbě je z developerských projektů na Břeclavsku nejspíš ten v areálu Vranova mlýna.
Obdivný údiv i nepochopení. Na Břeclavsku porostou byty a rekreační resorty

Náklady na hydrogeologický průzkum v Ivani stály společnost Vodovody a kanalizace dosud šest milionů korun. Cena za novou úpravnu vody a související stavby se má vyšplhat na více jak sto milionů korun. Podnik se proto hodlá ucházet o dotační podporu.