Dva nepříjemné zážitky má za sebou Ivana Ivičičová z Mikulova. Nejprve ji vykradli, pak ji zklamal přístup policie. Jak tvrdí, měla pocit, že uniformovaní strážci zákona pomáhají a chrání spíše pachatele.

„Někdo mi vykradl byt. Policisté mne vyslechli, já jsem nahlásila podezřelé osoby, ale nic se nedělo. Proto jsem se sama vydala za synem sousedů, kteří měli klíče od našeho bytu, a udeřila na něj. Začal brečet a hned se mi přiznal,“ popisovala Ivičičová, jak vzala spravedlnost do svých rukou.

Hned proto kontaktovala mikulovské policisty, kteří osmnáctiletého mladíka vyslechli. A pustili. Poškozená čekala, že se rozběhne horečná činnost po ukradených špercích, ale znovu byla zklamaná.

„Jelikož mně došla trpělivost, opět jsme navštívili pachatele. Ten nám bez nějakého zapírání prozradil, jak se šperky naložil. Část prodal v brněnské zastavárně, část na ulici. Za utržené peníze si koupil drogy. Ještě se přiznal, že vykradl i další sousedy. Zavezli jsme ho dokonce na služebnu na výslech. A zase se nic nedělo,“ pokračovala.
Nakonec s policisty odjela do zastavárny v Brně, kde část šperků skutečně našli. Na půlden prožitý se strážci zákona prý ale Ivičičová dlouho nezapomene. „Chvílemi jsem si připadala jako na natáčení dalšího dílu filmu Kameňák. Byl to zážitek, spousta drobných absurdit,“ odmítla líčit podrobnosti.

Nejvíce ji ale nadzvedlo, když se dozvěděla, že jí má obviněný vyplatit jen 13 700 korun. „Na hotovosti nám přitom ukradl patnáct tisíc korun a navíc šperky za více než padesát tisíc korun. Co je to za spravedlnost?“ ptá se.

Mikulovští policisté se ovšem hájí tím, že cenu šperků nestanovovali oni, nýbrž oslovený znalec. A to podle náčrtků za cenu obvyklou. „Policie postupovala standardně. Na pokyn státního zastupitelství jsme požádali o odborné vyjádření. Z toho také vyplynula cena odcizených šperků,“ uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Policista, který se případem zabýval, připomněl, že poškozená nejprve nahlásila jen ztrátu dvou prstenů, až později přidala další šperky. Podle něj měl navíc její manžel polici i sám navrhnout, že na mladíka z pozice sousedů zatlačí, aby z něj dostali, do které zastavárny šperky odnesl. „Když to skutečně řekl, hned druhý den jsme vyrazili do Brna. Sám jsem paní Ivičičové volal, aby jela s námi. Nebyla tam žádná prodleva. A už vůbec nevím, co se jí nelíbilo na našem chování,“ reagoval.

Jak dodal, to, že se případ podařilo vyřešit během pouhých deseti dnů, lze naopak považovat za velký úspěch. Stejně jako fakt, že sedm šperků, tedy valná většina, se poškozené vrátila zpět.

„Pokud se dotyčné nelíbil postup policie, mohla se se stížností obrátit přímo na mě. Proč to neudělala? Mohli jsme oslovit jiného znalce a stejně tak projít případné nesrovnalosti,“ argumentoval vedoucí mikulovského policejního oddělení Luboš Dvořáček. Případ bude právě v úterý řešit Okresní soud v Břeclavi.