„Měl větší štěstí, než bývalý americký prezident. Je hluchý, ale chce se tulit. Přivedla ho sociální pracovnice. Pes měl dva čipy. První nebyl registrovaný, druhý bude na nás,“ uvedla předsedkyně spolku Andrea Černá.

Co se přesně se psem stalo, nikdo neví. Trestní oznámení zástupci spolku nepodali, nemělo by podle nich význam. „Těžko říci, kde byl pes předtím,“ řekla Černá.

Zvažovali i operaci, ale po konzultaci s odborníky od ní ustoupili. „Zlomenina už je srostlá, navíc psovi už je přes deset let,“ zmínila Černá.

Broky v těle měl i Fox, o kterého se Dočasky staraly před dvěma lety. Tehdy dokonce vyhlásily odměnu na nalezení střelce, bez úspěchu. „Nic konkrétního se k nám nedostalo. Nemáme prostor, abychom po někom pátrali," podotkla Černá.

Veterinář Marek Šupica sdělil, že postřelení psů je vzácné, více obvyklé bývá u koček. „Majitelé mají psy více pod kontrolou. Nemají tak volný pohyb jako kočky,“ odůvodnil.

Ve výjimečných případech povoluje usmrcovat psy zákon o myslivosti myslivecké stráži a mysliveckým hospodářům. „Aby toto oprávnění platilo, musí pes pronásledovat zvěř, být mimo vliv svého vůdce a být více než dvě stě metrů od plotu nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení," uvedl mluvčí Českomoravské myslivecké jednoty Vlastimil Waic.

Oprávnění se ale podle něj nevztahuje na psy ovčáckých a loveckých plemen a dále na slepecké, zdravotnické, záchranářské a služební psy.