Kvůli jarním mrazíkům nejnižší sklizeň za posledních dvacet let. To je odhad Ovocnářské unie pro letošní úrodu jablek. Platí to obecně pro Českou republiku, především pak pro jižní Čechy. Také na jižní Moravě postihla některé podniky neúroda, ovšem jen místy a v daleko menší míře. Například společnosti Sady Velké Němčice se mrazíky vyhnuly. Podnik ale, jako spoustu dalších, trápí nutnost přizpůsobit se cenám levných dovozových jablek.

„My budeme mít úrodu průměrnou, možná trochu podprůměrnou. Nezpůsobily to mrazy, ale jiné vlivy. Jednak loňská rekordní úroda a pak loňské povodně, kvůli kterým stromy zůstaly trochu ve stresu. Obecně jsme ale s letošní úrodou spokojení, hlavně s kvalitou jablek,“ prozradil Roman Loskot ze společnosti Sady Velké Němčice, která se stará o více než sto třicet hektarů jabloní.

Co ovocnářům bere úsměv ze rtů, je ovoce z dovozu – zejména jablka z Polska a Itálie. „Ta nechávají cenu v relacích posledních let. Přestože je v republice kriticky málo jablek, tak se sem dovezou a ceny míří spíš dolů, než aby se dostaly nahoru. Pokud je tedy chceme prodat, musíme se přizpůsobit,“ poznamenal Loskot.

Už od tří korun

Cena, za kterou velkoněmčická společnost letos jablka prodává, je od tří korun za průmyslové ovoce do šestnácti korun za výběrová jablka. Bez daně z přidané hodnoty.

„V marketech jsou ceny daleko vyšší. Snažíme se proto nabízet jablka regionálně za mnohem méně. Vynecháme tak mezičlánek řetězce a ovoce se od nás dostane přímo k zákazníkům,“ vylíčil vedoucí sadů s tím, že byť je z tohoto prodeje slušný zisk, je to pořád jen zlomek toho, co podnik vypěstuje.

Místní obyvatelé, ale i lidé ze vzdálenějších končin si na tento způsob prodeje zvykli a využívají ho. „Osobně tam jezdím pravidelně a jsem rád, že tady sady máme. Nejezdí tam jen lidé odtud, ale i z dalekého okolí,“ podotkl starosta Velkých Němčic František Smetana.

Podle svých slov si raději jde koupit jablka přímo do sadů, než aby jedl nějaké z Polska či Izraele. „Tam nevím o původu zhola nic. Kdežto u našich trochu vím, co s tím dělají nebo nedělají a zároveň podporuji místní podnikatele,“ nechal se slyšet Smetana.

Jaroslav Pálka ze společnosti Agrosad Velké Bílovice, která pěstuje jablka na šedesátihektarové ploše, poukazuje na skutečnost, že lidé jablka nekupují ve větším množství. „Jdou do supermarketu a koupí si tři jablka. Nikdo nenakupuje do zásoby,“ poukázal. Agrosad v těchto dnech se sklizní finišuje. Stejně je na tom i velkoněmčická společnost.

„Naše konzumní jablka končí převážně v tuzemsku a ty na průmyslové zpracování míří především do zahraničí, kde je zpracovatelský průmysl větší. Takže se od nás vyváží spíše nekvalitní jablka a dováží kvalitní. Zpátky k nám se pak už vrací v podobě hotových výrobků – džusů, koncentrátů a tak dále,“ zmínil Loskot.