„Většinou si beru pětadvacet kilo. Oblíbili jsme si odrůdu Jonagold. Jablka jsou to šťavnatá a chutná. Podporuji výhradně regionální producenty. Ráda vím, odkud surovina pochází. Cenu neřeším,“ vyprávěla mladá žena.

Většina pěstitelů na jihu Moravy začala s prodejem raných odrůd jablek k uskladnění již na začátku měsíce. Hned prvního září přivítal zákazníky i Josef Buzrla ve svém ovocnářství v Moravském Žižkově na Břeclavsku. „Aktuálně prodáváme jablka odrůd Bohemia, Bohemia Gold, Santana, Gala a Golden,“ vyjmenoval.

V Pohořelicích se koná v sobotu a v neděli V Poho Food Fest
Festival jídla v Pohořelicích: lidé vyzkoušeli rybí hrancle i quesadillu

Jak zdůraznil, kvalita jablek je velice dobrá. „Nemůžeme si stěžovat. Až na některé odrůdy to vypadá moc dobře. S cenou jsme zůstali na stejné výši jako loni. Kilo jablek prodáváme za dvacet korun,“ sdělil sadař.

Cena, úroda a kvalita jablek

- V obchodech lidé zaplatí za kilogram jablek až 50 korun. Na farmách u sadařů okolo 25.

- Letošní úroda jablek je podle Ovocnářské unie ve srovnání s pětiletým průměrem až o 15 procent nižší.

- Větší množství jablek bude letos vhodných spíše na zpracování. Důvodem je krupobití i jarní mrazíky.

Podle předsedy Ovocnářské unie České republiky Martina Ludvíka však bude letošní úroda jablek ve srovnání s pětiletým průměrem asi o patnáct procent nižší. „Větší množství ovoce bude spíše na zpracování. Konzumních jablek je významně méně. Dokonce méně než loni. Důvodem je krupobití a kvalitativní poškození mrazem. To sice nezmění nic na chuti jablek, ale na jejich vzhledu. Taková jablka do obchodní sítě nemůžou,“ zdůvodnil Ludvík.

Přestože jde až devadesát procent jablek, která se v zemi urodí, na místní trh, je Česká republika z poloviny závislá na dovozu z Polska a Itálie. „Pokud by se zavřely hranice, mohli bychom mít problém,“ upozornil předseda Ludvík.

Zatímco v obchodech dají lidé za kilogram jablek až padesát korun, na farmách u pěstitelů cena stoupne jen k pětadvaceti korunám.

Ve Velkých Bílovicích vyrůstá při příjezdu do města ze strany od Podivína zpomalovací ostrůvek.
Hustý provoz v Podivínské ulici. Ostrůvek zpomalí řidiče při vjezdu do Bílovic

Průměrnou úrodu jablek hlásí také z Farmy U Tří dubů ze Stošíkovic na Znojemsku. „Obhospodařujeme na pětašedesát hektarů sadů, kde pěstujeme třešně, višně, meruňky, broskvoně, slivoně, hrušně a jabloně. V současnosti sklízíme jablka, hrušky a švestky. Úroda je u jablek průměrná, u hrušní máme asi třicet procent méně a u švestek čekáme slušný průměr. Některé odrůdy byly poškozeny jarními mrazy. Dotklo se to zvláště hrušní. Kroupy nás nezastihly. Kvalita ovoce je velmi dobrá," sdělil ředitel farmy Michael Kahoun.

Na největší výměře pěstují na farmě odrůdu Gala, která je již sklizená. „Nyní sklízíme Golden, Rubín, Jonagold, Red Jonaprince a koncem týdne začneme Šampion. Idared a Braeburn se sklízí naposled. Současné ceny se pohybují dle velikosti a odrůdy od osmnácti do devětadvaceti korun pro koncové zákazníky a od šestnácti do třiadvaceti korun pro obchodníky," vyčíslil Kahoun, na jehož farmě část produkce zpracovávají také na mošty, džemy a cidery.