Bobři se navíc už ani nebojí. „Málem jsem jednoho zajel, když jsem jel autem. Nechtěl vůbec uhnout,“ zmínil se Tuček.

Chráněný bobr evropský se podle mluvčí Lesů České republiky Evy Jouklové postupně rozšířil po celé oboře Soutok, do lužních lesů podél Dyje od Břeclavi k Novomlýnským nádržím, až ke Znojmu, ale i podél řeky Moravy k Hodonínu. „Každoroční škody jdou do milionů,“ upozornila Jouklová.

Velké škody způsobuje bobr ohryzem a okusem dřevin, další dělá stavbou hrází a především zaplavováním lesních porostů. „Bobr patří mezi silně ohrožené druhy, není dovolené jej lovit, chytat a jinak rušit. Problém, který vznikl důslednou ochrannou bobrů a nárůstem jejich populace, nemá jednoduché řešení,“ uvedla mluvčí lesníků.

Odchyt nebo odlov jednotlivých kusů by podle ní neměl velký význam, protože uvolněné území pak zaberou jiní bobři z okolí. I když v posledních letech jejich počet na jihu Moravy příliš neroste. „Jedním z důvodů je fakt, že vhodná teritoria už obsadili a mladí odcházejí hledat nové lokality dále podél vodních toků,“ přiblížila Jouklová.

Znojemský zoolog Antonín Reiter předpokládá, že v těchto měsících počet nakousaných stromů bude méně. „Bobři stromy mají jako zimní potravu. Na jaře a v létě se už živí třeba kukuřicí a bylinami,“ sdělil zoolog.

Velké problémy měli s bobrem také v lednickém zámeckém parku. Usadil se tam pár. Správci se mu brání pravidelným natíráním kmenů a oplocováním stromů. „Tito bobři si udržují prostor pro sebe proti konkurenci ostatních zvířat. Stále u nás nějaké škody páchají, nejsou však už milionové,“ uvedl správce parku Oto Bernad.

Také zoolog Reiter tvrdí, že strom je možné dobře ochránit oplocením kmene do výšky jednoho metru. Jinak toho lesníci i správci toků moc nezmůžou. Zjišťují hlavně škody a žádají o poskytování náhrady. „Pokud nehrozí vlivem činnosti bobra škody na vodohospodářském a jiném majetku, do biotopu tohoto chráněného živočicha nezasahujeme. Pouze sledujeme vývoj,“ informovala mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.

Asi před dvěma lety řádili bobři u Louckého kláštera ve Znojmě, zlikvidovali tam přes deset stromů. Problémy s nimi měli ve stejné době i v okolí Veselí nad Moravou na Hodonínsku. Kvůli bobrům tam padaly stromy, propadala se i půda.