„Co hodláte v Břeclavi změnit v budoucích letech?" zní v sále městské knihovny zahřívací otázka od žákyně ze školy na Valtické. A starosta reaguje: více pracovních příležitostí, aby lidé neodcházeli z města, spolupráce s investory.

Hned v úvodu každoroční debaty Radosti a starosti pana starosty však zmiňuje, co jej trápí ze všeho nejvíc. „V současnosti bych shrnul největší starosti Břeclavi do dvou bodů: doprava a bezpečnost," říká Ryšavý.

Nekonečné dopravní zácpy a téma obchvatu jsou však pro patnáctileté žáky na okraji zájmu. Připravenou mají řadu jiných všetečných otázek.

Úsměv na tváři přítomných i samotného starosty vzbuzuje dotaz na hrozbu přemnožení komárů od Kamila Padalíka ze školy kapitána Nálepky v Charvátské Nové Vsi. Starosta vysvětluje, že problém s bodavým hmyzem na soutoku Dyje a Moravy trvá věky a jeho řešení je složité.

„Plošný postřik je nad finanční možnosti města. Komáři se navíc rychle přesunují. Rychlostí asi sedmi kilometrů za den. Pokud nastane kalamita, zakročíme ohniskově, tak jako v minulosti. Hlavně v lokalitě Pohanska a Janohradu," odhaluje strategii Ryšavý.

Za tuto otázku si mladík nakonec přebírá z rukou starosty malý dárek. Stejně jako několik dalších.

Více než hodinová diskuse má dobré tempo. Žáci se ptají i na to, kdo navrhoval fasádu městského úřadu, co bude s kulturním domem, kam má v Břeclavi chodit mládež do osmnácti let trávit volný čas nebo na názor starosty na prezidenta Miloše Zemana.

Starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý čelí ostré palbě dotazů. Místo novinářů před ním ale v úterý dopoledne stojí desítky žáků devátých tříd břeclavských základních škol.

„Není u nás letní kino. Proč za ním musí lidé o prázdninách jezdit jinam?" stěžuje si jedna z dívek.

Podle starosty představitelé města veřejné letní promítání vítají. „Nikdo za námi ale s podobným záměrem kinomatu nepřišel. Nemáme koho podpořit," odpovídá Ryšavý.

Pozornost upoutává i představením plánu města udělat ze zámecké věže vyhlídkovou.

Tempem debaty se nechali strhnout i zástupci knihovny a některých škol a zapojují se do ní.

Ředitele knihovny Marka Uhlíře Ryšavý ubezpečil, že organizaci bude město podporovat nadále.

„Padly tady opravdu obtížné otázky. Ale jsem rád, že jsem s vámi poseděl a přeji vám šťastné vykročení do další životní fáze," přeje deváťákům na závěr starosta.

PŘEMYSL SPĚVÁK