Na Břeclavsku byla ještě před rokem dvě ekocentra. Zatímco Ekocentrum Trkmanka ve Velkých Pavlovicích se pomalu rozjíždí, to druhé, v Mikulově, pořádá už jen jednu akci ročně a v tichosti ukončilo svoji hlavní činnost.

Hlavním důvodem, proč už se dveře Centra ekologické výchovy Pálava zavřely, byl nedostatek peněz. „Nic jiného za tím nestojí. Neměli jsme už nadále takové prostředky, abychom to utáhli. Sponzorské dary a podpora nestačily," řekla Eva Řezáčová, která dříve středisku se sídlem na mikulovském Náměstí pracovala. Nové uplatnění nyní našla 
v multifunkčním centru zámku Lednice.

Kromě poplatků na provoz platili v Mikulově také zaměstnance, lektory a materiály pro jednotlivé výukové programy. „Někde ekocentra fungují tak, že se tomu věnují lidé až po pracovní době. My jsme měli normálně zaměstnance a mohli jsme tak každý den vymýšlet nové akce. Časem se ale situace okolo získávání grantů zhoršila a už jsme na ně nedosáhli," přiblížila Řezáčová hlavní problém ekocentra, které v Mikulově vzniklo již v roce 1997.

Jak zmínila, nejdřív se jim dařilo získat peníze z evropských fondů, později našli 
i jednoho sponzora z Ameriky, který jim pomáhá dodnes. „Jediné, v čem pokračujeme, je dvoutýdenní tábor, na který jezdíme pravidelně už několik let. Na něj nám právě americký sponzor přispívá. K tomu stále naši příznivci shání dotace. Kdybychom chtěli centrum za každou cenu udržet, tak bychom museli dávat například vysoké vstupné na různé akce. A za takovou cenu už jsme nechtěli dál pokračovat," konstatovala.

Ubytování a pec

Naproti tomu ve Velkých Pavlovicích je Ekocentrum Trkmanka v provozu teprve třetím rokem. Sídlí v budově opraveného barokního zámečku, který předtím bez využití chátral.

Velkopavlovickým se zatím daří dobře. I když přiznávají, že začátky nebyly nejlehčí. „První dva roky byly obtížnější. Přece jen jsme začínali 
a nikdo o Trkmance moc nevěděl. Ke zlepšení pak pomohli především návštěvníci. Někteří se k nám pravidelně vrací a také o nás říkají dalším lidem," pochvaloval si zájem starosta Velkých Pavlovic Pavel Procházka.

V budově je několik učeben, přednáškové sály, ale i jídelna nebo apartmány s kapacitou až osmdesát lidí. Prostory jsou uzpůsobené pro vozíčkáře. Slouží k osvětě a poradenství ve vztahu k přírodě. „Objekt využívají i mnohé spolky. To byl také náš záměr," pokračoval Procházka.

Ten je rád, že centrum funguje tak dobře. Současně ale přiznává, že město ho musí dotovat. „Počítáme s tím, že podporovat budeme centrum i nadále. Na druhou stranu je to velký přínos a propagace pro město," doplnil starosta.

Velkopavlovickým se navíc před nedávnem podařilo získat dotace na dobudování ubytování. „Přidáme dalších dvanáct až patnáct modernějších lůžek. Také chceme postavit venkovní pec na pečení chleba," prozradil nejbližší plány Procházka.

Právě s pečením chleba sklízí na Trkmance úspěchy. „Byl tam syn se školou a lektorky si pro ně připravily skvělý program. Zkoušeli si namlít obilí, zadělali si těsto a pak z něj pekli chleba a housky," popsala zážitky svého syna Klára Tomková z Hustopečí.

Rekonstrukci zchátralého zámečku zaplatila Velkopavlovickým z devadesáti procent evropská dotace. Město získalo na obnovu někdejšího sídla státního statku čtyřicet milionů korun.