Dosud stavěli pouze na kritice, říká exstarosta Piškula
Břeclav – Bývalý starosta Břeclavi Dymo Piškula (Pro Region) považuje práci současného vedení za neutrální. Chybí stěžejní rozhodnutí.
Máte současné koalici co vytknout?
Moc se toho vytknout nedá, protože se v podstatě nic neděje. Je jasné, že město stagnuje. Neudělali žádné strategické rozhodnutí, které by město posunulo dál. Všechny rozjeté věci se zastavily. Ať už to bylo ve sportu, kultuře, cestovním ruchu… Není žádná kontinuita. Bylo je řečeno, že vše je špatně, ale nikdo nedodal, jak by to tedy mělo být.
Jste připravení vystavit vedení radnice poločasové vysvědčení?
Teď o ničem nevím. Je to ale složité. Těžko se něco hodnotí, když se opravdu nic neděje. Vždyť na posledním zastupitelstvu se probíralo třicet materiálu a žádný nepatřil mezi stěžejní.
A naopak za něco chválit můžete?
Nelze ani chválit.
Několik situací si ale řešení vynutilo. Vzpomeňte například dubnových pochod demonstrantů. Taková akce se ve mě snad nikdy dříve nestala.
Nechci hodnotit, protože problematika soužití většiny a menšiny je stejná v celé republice. Je obrovský strach o tom vůbec mluvit. Dokud nebude odvaha přiznat, že problém vůbec existuje, je to špatně. Jednou se to může objevit v Břeclavi, podruhé zase jinde
Ano, ale je přece na vedení jednotlivých měst, jak se k tomu postaví.
Tady bych řekl, že lidi tehdy ještě více rozdráždila nepřipravenost, kdy slova starosty nebyly na začátku projevu ani slyšet.
Z vašeho pohledu. Změní se v následujících dvou letech způsob práce současné koalice?
Myslím si, že bude muset. Sami musí totiž cítit, že je třeba s něčím přijít. Dosud stavěli pouze na kritice.
Pětikoalice se opírá o společné priority, někdy je ale třeba kompromisů, říká starosta Břeclavi
Starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý (ČSSD) bilancuje nad uplynulými dvěma lety v křesle prvního muže města. Hodnotí práci koalice a přemýšlí nad plány do budoucna. Ekonomicky nejisté období má podle něj dál pokračovat, a tak se chce dál soustředit na čerpání evropských dotací.
Jak vnímáte dva roky ve vedení města a práci koalice za danou dobu?
V Břeclavi je v současné době pětikoalice, v mnoha oblastech máme stejné priority, někdy je ale třeba také kompromisů. Důležité je si uvědomit, že žijeme ve velmi obtížné ekonomické době, krize se projevuje i ve městě Břeclavi. Nemáme tak velké příjmy z prodeje městského majetku, jako měla předchozí vedení města. Našimi příjmy tak zůstává pouze státní rozpočet a samozřejmě i příjmy z evropských dotací. Brzy ale skončí období, kdy k nám z Evropské unie směřovaly nemalé peníze, proto se snažíme získat z dotačních titulů co možná nejvíce.
V čem se koalici podle vás dařilo a v čem naopak narážela na problémy?
Daří se nám získávat peníze na projekty z Evropské unie, dříve se většina akcí hradila jen z prostředků města, což se nám podařilo změnit. Díky vybudování dobrého týmu pracovníků začínáme být čím dál tím úspěšnější. Nehledě na to, že jsme naráželi na dlouhodobě neřešené problémy z dřívějška. Například s městkou policií, kde ale došlo k velkému posunu vpřed díky nástupu nového velitele, který přináší nové nápady a zkušenosti.
Co vnímáte jako nejtěžší a naopak nejlepší moment za dané dva roky?
K nejtěžším momentům uplynulých dvou let rozhodně řadím poplašnou zprávu o napadení mladíka a s tím spojené velké napětí ve městě, na kterém se přiživily i jiné zájmy, kterým nešlo především o bezpečnost obyvatel města. Zároveň ale k nejlepším momentům řadím to, že jsme dokázali tuto situaci řešit, nastartovali jsme nové projekty, které zlepší bezpečnost ve městě, zmírnili jsme mezietnické napětí. Projekty týkající se bezpečnosti (více strážníků, nový kamerový systém a další) rozhodně neutichnou a nejsou posledními v této oblasti. Chceme se nadále intenzivně bezpečností ve městě zabývat. Další výborné zprávy pro obyvatele města jsou ve spojitosti s obchvatem. Projekt znovu ožil. Dotáhli jsme do konce také projekt týkající se přestupního terminálu integrovaného dopravního systému.
Co považujete v dalších dvou letech za hlavní cíle?
Hlavním cílem na další dva roky je především udržet při životě práce na obchvatu města. Samozřejmě s tím vědomím, že jde o projekt Ředitelství silnic a dálnic. Dalším významným cílem je dostavba přestupního terminálu. Pokračovat chceme i v získávání dotací z Evropské unie, abychom mohli zlepšit život obyvatel města. Týká se to především investic do silnic, chodníků, zateplení veřejných budov, oprav veřejného osvětlení či zlepšování bezpečnosti.
Jaké výsledky má práce s názory občanů v ulicích? Slouží jako podněty k praktickým změnám?
Setkání jsou pro nás důležitá jako zpětná vazba. Na setkání chodí kromě vedení města i okrskáři, velitel městské policie a vedoucí některých odborů. Vždy vyslechneme vše, co obyvatele jednotlivých městských částí trápí a snažíme se hledat řešení. Ne vždy je možné vše vyřešit okamžitě, některé projekty jsou pro nás prioritami, na jiné se snažíme najít peníze. Mnohdy také narážíme na problém, že například nejde o městský majetek, pak se snažíme jednat s konkrétními majiteli o nápravě.
I v dalších letech chceme zachovat všechny důležité informační kanály, tedy fórum na městských stránkách, případně diskuze na Facebooku. Funguje také protikorupční mail, na který však dosud nepřišla žádná zpráva. I to je pro nás dobrá zpráva. Pokud by se ovšem prokázalo nějaké korupční jednání, budu postupovat s maximální tvrdostí.
ČTĚTE TAKÉ: Koalice v poločase: názory v Břeclavi se různí