Je jich dvaadvacet a další vznikají. Dolní Dunajovice jsou posety penziony, jejichž kapacita dokáže v turistické sezoně navýšit počet lidí v obci přibližně o třetinu. Řada z nich je otevřená i v zimě, kdy se vesnice stává výchozím bodem pro některé návštěvníky z ciziny mířící do Alp. Podle starosty Josefa Hasníka jsou už ale slyšet hlasy, kterým se přílišný nárůst turistů nelíbí.

„Je to logické. Když někdo přijede na dovolenou, má jiný denní režim, než lidé, kteří u nás bydlí. Hosté se chtějí hlavně bavit, kdežto naši obyvatelé vstávají většinou do práce," uvedl starosta Hasník.

Přes vesnici do hor

Na jednoho člověka žijícího v Dolních Dunajovicích připadá asi 0,3 lůžka v penzionu. Stejně je na tom daleko větší Mikulov, kam se jen v září za Pálavským vinobraním sjede padesát tisíc lidí. „Proč se k nám hosté vydávají? Hodně se vrací k vínu, sklepům, mají rádi kola… K cykloturistice jsou u nás výborné podmínky. Pohodlně se dostanete až na Znojemsko," sdělila provozovatelka jednoho z penzionů Marcela Pekárková. Ten její je přes chladné období uzavřený, další však fungují celoročně.

Dolní Dunajovice v číslech.
PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE!

A vyhledávají je hosté ze severní části republiky i sousedních zemí. Spousta z nich momentálně vyráží za lyžováním do Alp. „Týká se to hodně Poláků, kteří projíždí a hledají pokoj na jednu noc. Pro mě je ale zima slabší, takže se celoroční provoz nevyplatí. S jarem už pak začínají slavnosti vinařů, otevření sklepů a podobně," pokračovala žena.

Podle prvního muže tamního úřadu je pro Dolní Dunajovice velkou výhodou poloha. „Máme blízko do Lednicko-valtického areálu, Mikulova i na Nové Mlýny. Jsme navíc přímo vedle silnice spojující Mikulov s Pohořelicemi," říkal starosta Hasník. Další vzpruhou je blízký akvapark v Pasohlávkách. Na jakém čísle se počet ubytovacích zařízení v obci zastaví, zatím netuší ani on. Zanedlouho jich bude už téměř pětadvacet. „Máme z toho příjmy, ale zvláště v létě je s tím malý problém. Penziony jsou v zástavbě a občas se dostáváme do konfliktů, kdy penzion ruší okolí. Zatím jsme to neřešili nijak ve velkém, ale náznaky už jsou," zmínil Hasník.

Rakouský prezident

Omezení je podle něj téměř nemožné. Jako příklad zmínil penzion, který původně získal stavební povolení co by rodinný dům. Už v dokumentech ale bylo patrné, že několik menších místností s toaletami a sprchou bude sloužit jinému účelu.

„Teprve až při výstavbě se povolení změnilo. V územním plánu je definovaná většina obce jako smíšená obytná zóna. A penziony nejsou druh služeb, který by z plánu měl vypadnout. Jako obec můžeme nárůst regulovat dost těžko. Na druhou stranu to bereme tak, že značná část obyvatel se bude živit turistikou," dodal starosta.

Jan Chmelíček z jihomoravské Centrály cestovního ruchu je přesvědčený, že by Dolní Dunajovice zvýšily svou přitažlivost výraznějším propagováním rodného domu prvního rakouského prezidenta Karla Rennera. „Myslím si, že by to zaujalo více Rakušanů, kteří přijíždí zespodu a zastaví se už v Mikulově," poznamenal Chmelíček. (liv)