„Vloni se finančně nejúspěšnější sbírkou stala veřejná sbírka na opravu střechy kostela Povýšení svatého Kříže v Lanžhotě," připomněl premiérový ročník ředitel Institutu pro památky a kulturu Aleš Kozák.

Sbírka v Lanžhotě shromáždila bezmála dva a půl milionu korun. „Vím, že do sbírky přispělo hodně Lanžhotčanů. Hlavně lidé, kteří do kostela pravidelně chodí. Ti přispěli nejvíc. A dokonce přispívají doteď," poznamenal třiadvacetiletý Lanžhotčan Jaroslav Dubský.

Do soutěže Máme vybráno se přitom v loňském roce zapojila více než stovka památek. O vítězích se rozhodovalo ve třech kategoriích. Kromě finančně nejúspěšnější sbírky, organizátoři vyhlásili i nejlépe prezentovanou sbírku a cenu veřejnosti. Vítězové v poslední jmenované kategorii si vedle ocenění pořadatele soutěže odnesli také peněžní příspěvky do svých sbírek. Nejinak tomu bude i letos.

Pomoci vyhrát další peníze na obnovu „své" památky mohou lidé díky hlasovaní na webových stránkách www.mamevybrano.cz do konce května. Vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční čtvrtého června.