Z kouta místnosti zní tóny heligonky, to aby šla ženám práce lépe od ruky. „Faráru, faráru, gatě sa ti párú. Zašij si jich niťú, nechoď s holú riťú…,“ baví přítomné zpěvem harmonikář Jan Grabec.
V kuchyni voní čerstvě smažené koblížky i chleba se škvarkovou pomazánkou, ochutnávat může kdokoliv. Všechny domácí dobroty, které nadšenkyně a hlavní organizátorky akcí z Klubu přátel historie Kobylí připravují, nabízí k prodeji za symbolický peníz.
Dlouhé zimní večery využívaly v minulosti hospodyňky právě draním peří a plnily ho do duchen. Z někdejší nutnosti se stala už jen vzpomínková tradice, kterou v Kobylí udržují. „Dnes naplníme maximálně tak malé polštářky,“ přikyvuje jedna z žen.
Draní peří není jediná událost, kterou nadšenkyně z klubu ve spolupráci s obcí udržují. Unikátní akcí je například podzimní vaření povidel. Mimo to se podílí na vinařských a folklorních událostech v obci a vaří, smaží a pečou tradiční dobroty. Návštěvníci muzea tak mohou ochutnávat například beleše, přesňáky, buchty, táče, záviny či trdelniky. Ale také oškvarkovú pomazánku, šulánky s mákem, fazulovú polívku, šumajstr i výpečky se zelím a knedlú.