„Je to určitě dobrá věc. Člověk sice nenajde pod stromečkem velkou krabici s dárkem, ale v případě dárkových šeků zase má možnost si vybrat, co se mu konkrétně hodí. Odpadnou i reklamace typu: Já jsem to dostal dvakrát,“ podělil se o svůj názor Petr Sikora z Břeclavi.

Mnohem víc než parfém či oblečení pod stromkem by ho potěšil například poukaz do zařízení wellnes s hotelem. „Je to takové zpestření, něco nevšedního, nového,“ usmál se.

Dárkové poukazy tohoto typu nabízí například Lázně Lednice. „Kupují se na Vánoce poměrně hodně. Klienti si mohou objednat pobyt či konkrétní proceduru, a to na konkrétní částku. Může to být třeba třídenní pobyt u nás v lázních. Platnost poukazu je většinou půl roku,“ uvedla Eva Zavoralová z Lázní Lednice.

Poukazy či dárkové balíčky se podle ní prodávají celoročně, zvýšený zájem je ale především před Vánocemi. „Lidé přemýšlí, co koupit na Vánoce. Je to mnohem příjemnější než třeba peníze. Nakupují se například poukazy na masáže lávovými kameny či zábaly z mořských řas. Oblíbené jsou také relax či senior balíček, ve kterých je několik procedur,“ doplnila vedoucí oddělení péče o klienta v Lázních Lednice Petra Kalců.

Břeclavská lékárna U Herkula zase oproti tomu prodá jen několik dárkových poukazů ročně. „Lidé u nás spíš chtějí koupit nějaký dárek, když už jsou různé dárkové balíčky. Bojí se, že už je po Vánocích neseženou,” nechala se slyšet lékárnice Šárka Babiszová.

Tenis jako dárek

Letos poprvé nabízí nákup dárkového šeku na služby břeclavský Bors club. „Nabízíme vířivku, tři druhy saun a fitcentrum. Zájemci mohou zakoupit i poukaz na tenis, a to jak na antuku tak na tvrdý povrch v hale,“ uvedl Josef Mančík z Bors clubu Břeclav.

Poukazy na nákup nabízejí i prodejny v nákupních centrech, ať už se jedná o obchody s oblečením, sportovními potřebami či botami. Koupit lze i dárkový šek na knihu.

Jako nejlepší dárek může posloužit i roční předplatné. Společnost Kordis, která řídí Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje, například letos před Vánocemi nabízí celoroční jízdenky.

„Je to hlavně pro důchodce a rodiče malých dětí do tří let Jedná se o novinku, která souvisí s novým tarifem. Kdo si jízdenku koupí, může na ni cestovat celý rok. Pokud jezdí například dvakrát týdně k lékaři či na nákup, tak už se vyplatí. Jestliže budeme brát nejlevnější jízdenku, za rok za ni zaplatí přes tři tisíce korun. Roční předplatné ale vyjde o tisíc korun levněji,“ poznamenal mluvčí společnosti Kordis Květoslav Havlík.