Karel Ertl chodí plavat do břeclavského krytého bazénu třikrát až čtyřikrát týdně. Před lety si dal předsevzetí, že bude sledovat, jak si podnikatel Zdeněk Janík o zařízení stará. Když zjistil, že má letos provozovatel krytého bazénu dostat podstatně méně peněz z městské kasy, začal počítat. Podle něj ušetřil Janík za osm let své činnosti městu šestnáct milionů korun. Jak Ertl dodává, k pronajatému majetku se podnikatel chová více než dobře.

„Považoval bych si, kdybych měl takového nájemce na svém majetku. Krytý bazén funguje, jak má. Všude je pořádek, čisto,“ kroutil Ertl hlavou nad přístupem radnice.

Město se každoročně podílí na provozu krytého bazénu, protože slouží veřejnosti. Letos ovšem podstatně snížilo dotaci. Janík požadoval téměř čtyři a půl milionu korun. Dostat má podle plánu radních jen dva a půl milionu.

Opozičnímu zastupiteli Milanu Pospíšilovi z Pro Regionu to připadá podezřelé. „Zavání to účelovostí v tom smyslu, aby se to panu Janíkovi znechutilo. Vedení radnice k tomu určitě vedou nějaké důvody. Mělo by ale používat rovné kroky, nikoliv tento způsob,“ konstatoval Pospíšil.

„Od roku 2009 předkládám rozpočty nákladů na příští rok a vždy je částka o něco vyšší. Protože zařízení stárne, potřebuje vyšší výdaje za údržbu, mzdy se zvyšují, ceny energií a vody jsou rok od roku vyšší a město mi rok od roku dotace snižuje. V roce 2010 a 2011 to bylo o čtyři sta tisíc méně, v tomto roce dokonce o další milion korun,“ postěžoval si Janík.

Starostův slib

Břeclavský starosta Oldřich Ryšavý na včerejším zastupitelstvu přišel s vysvětlením. „Výše dotace byla stanovená na základě předložených dokladů, které hovoří o výši potřebných prostředků na tuto činnost. Pokud pan Janík doloží, že z činností pro veřejnost mu vzniká ztráta, jsme připravení o této dotaci jednat,“ sdělil starosta.

Svá slova doložil veřejným příslibem. „Pokud se prokáže, že ztráta na službu v provozních nákladech je vyšší než případná dotace, jsme schopní se k tomu vrátit,“ uvedl s tím, že Janík pro pořádek musí doložit, co je soukromé a co si objednalo město. Ztráty vzniklé z městem objednaných činností musí radnice krýt. Vyplývá to ze smlouvy.

Břeclavské opozici vadí způsob, jakým město v této věci postupuje. Zveřejnilo totiž a rozebíralo na svém webu i mzdu Roberta Janíka, který vede v krytém bazénu soukromou plaveckou školu.

„To není slušný přístup. Radnice by neměla diktovat, jestli má mít zaměstnanec takovou nebo onakou mzdu,“ nechal se slyšet Pospíšil. Přidal se i jeho kolega z kandidátky Libor Nazarčuk. „Pro mě je to skandální věc. Nikdo neví, kolik tam pan Janík tráví času. A zveřejnit někomu jeho interní záležitosti, to nelze trpět,“ zdůraznil.

Spornou dvouapůlmilionovou dotaci nakonec zastupitelé Janíkovi odklepli. S dodatkem, že na příštím zasedání zastupitelstva budou předložené další informace, na základě kterých bude možné výši dotace znovu posoudit. Doplnění si vymohla opozice.