„Prodávám tu první rok. Přivezl jsem své výtvory ze dřeva. Na soustruhu opracovávám různé druhy dřeva, od ovocných stromů až po exotický eben či pajasan. Je to můj koníček," vyprávěl nad lesklými dřevěnými svícny a mísami Luděk Tetur z Velkých Bílovic.

Nádvoří Janohradu zaplnila také smaltovaná keramika, vyřezávané vánoční ozdoby z tenkého dřeva, bio dobroty nebo starožitnosti. „Přestože je to už pátý ročník jarmarku na Janohradě, jsem tu poprvé. Až na ten mráz se mi tu ale líbí. Stánky totiž mají netuctové zboží. Nakoupila jsem tu už i dárky pro babičku s dědou. Nemůžu ale prozradit jaké, protože babička noviny čte a zkazila bych překvapení," usmívala se Kristýna Bruchterová, která v sobotu přijela na jarmark z Břeclavi.

Vánočně vyzdobené útroby Janohradu po oba dva dny lákaly k mimořádným prohlídkám. Ze zimního spánku o víkendu probudili návštěvníci také zámek ve Valticích. Netradiční prohlídky byly plně obsazené, nádvoří zase žilo díky bohatému kulturnímu programu a stánkům s občerstvením a rukodělnými výrobky.

„Proti loňskému prvnímu ročníku byla návštěvnost rozhodně vyšší. Největší fronta byla u zabijačkových pochoutek z Valtic a knížecí koruny z ledu. Ta na rozdíl od loňska ve víkendovém mrazu neroztála," měl z povedeného adventního víkendu radost kastelán valtického zámku Michal Tlusták.

Valtický zámecký jarmark skončil v sobotu večer. Janohrad však návštěvníky vítá i v neděli, a to až do sedmnácti hodin.

PETR VLASÁK