Tentokrát bych čtenáře rád pozval na dvoudenní festival Podivínské Janohraní, které bude tradičně bavit své příznivce na nádvoří umělé zříceniny mezi Podivínem a Lednicí.

Z hloubi lesa budou dnes a zítra znít tóny folkových a jazzových melodií. A to ne ledajakých, na již jedenáctý ročník akce si to opět namíří zvučná jména české a slovenské hudební scény. Mezi ty největší taháky bude jistě patřit oblíbený písničkář Karel Plíhal, kytarový mág Zdeněk Bína či slovenský bluesový nářez Bluesweiser.

Folkový pátek začíná o půl páté odpoledne, kdy si na své přijdou zejména ti nejmenší. Podivínské maminky si pro ně totiž přichystaly hry a soutěže. V sedm večer však již spustí výběr folkových kapel. Program zahájí břeclavská kapela Yantar, která již několik let komponuje ke svým textům autorskou hudbu, v níž spojuje folk, pop, rock a country. Chodská vlna zase předvede lidové písně ve svém pojetí.

Poté již přijde na řadu Karel Plíhal se svými osobitými a nezaměnitelnými písničkami. Folkařovy texty zaujmou hlavně vtipnými slovními hříčkami a mile melancholickým laděním. Není se tak čemu divit, že řada jeho písní brzy zlidověla. Znát jej však můžete i ze spolupráce s Vlastou Redlem, Jarkem Nohavicou či Petrem Fialou. Poklidněji laděný večer zakončí špička domácí bluegrassové muziky, skupina COP.

Začátek sobotní jízdy si opět užijí děti, na pátou hodinu odpolední si pro ně loutkářský divadelní spolek Podivíni z Podivína připravil pohádku Skákavá princezna. V osm večer však vypukne doslova festival nenechavých rytmů. Hudba všech čtyř kapel totiž bude hýbat i těmi nejméně tanečně nadanými.

Nejprve na podium naskočí domácí muzikanti z Podivína. Jejich kapela Solid Connexion, původně známá jako Pro klid duše, zahraje směsici jazzových standardů s žánrovými přesahy do latiny a funky. Velkou ctí jim tak jistě bude uvolnit místo Zdeňku Bínovi a jeho dvoučlennému akustickému projektu. V něm Bína po rozpadu kapely – 123 minut koncertuje s baskytaristou Honzou Urbancem a rozvíjí své hudební nápady posbírané z oblastí world music, jazzu a rytmů groove music.

Taneční náboj večera však nebude ztrácet na intenzitě, protože se k mikrofonu dostane jedna z nejstarších a také nejlepších bluesových kapel Slovenska s názvem Bluesweiser. Kombinace elektrického blues, funky, jazzu a rocku zaručuje velký zážitek poslechový i vizuální. Závěr tanečně laděného nášupu pak bude patřit pražskému Hi-Fi Bandu, jenž se ve své elektronické taneční hudbě opírá právě o jazz.

Na Janohraní se těším každé léto, patří mezi mé typicky prázdninové zážitky. Kromě toho, že festival přiváží do našeho regionu hvězdy typu Jiřího Stivína, Petera Lipy či Yvonne Sanchez, mi taky nahrazuje zaniklé valtické festivaly Luďka Kabelky a Dáši Kerelové. I tam se totiž snoubila skvělá muzika s příjemným a kulturním prostředím, z čehož vycházela nezapomenutelně uvolněná a přátelská atmosféra, která ještě podtrhovala hudební zážitky.

PETR VLASÁK (Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy)