„Hrát se na schodech před břeclavským kulturním domem Delta bude každou prázdninovou neděli. A to od šestnácti ho osmnácti hodin. První koncert Kulturního léta na schodech se uskuteční už třetího července. Poprvé vystoupím já se svojí kapelou Apollo spolu s dalšími zajímavými hosty. Nebude mezi nimi například chybět hudebník Kamil Ratajský,“ snaží se nalákat milovníky muziky rozličných žánrů pořadatel akce.

Na schodech se během prázdnin vystřídají hudebníci, kteří jsou ať už přímo nebo nepřímo spjatí s regionem.

„Vystupovat budou cimbálové muziky Jarou Tučkem či Františkem Macinkou. Některé dokonce doprovodí zpěváka Martina Maxu. Objeví se i Dušan Reichmann se skupinou Forehand, jež patří mezi českou jazzovou špičku, a dokonce doprovází Laďu Kerndla,“ vyjmenovává sympatický muzikant, který svoji kapelu Apollo založil už v roce 1975.

Přijede i pěvec

S kapelou jsme projeli celou Evropu. Hrajeme všechno od jazzu až po big beat,“ shrnuje Janota.

Ten také se šibalským úsměvem potvrzuje, že se lidem v Břeclavi představí i operní pěvec.

„Je to skutečně tak. Svoji účast přislíbil i rodák z Břeclavi Rudolf Bury. Je to člověk, který svoji pěveckou kariéru začínal na prknech pražského Národního divadla. V současnosti je členem Pražského filharmonického sboru,“ vytahuje pořadatel z rukávu jeden z největších trumfů Kulturního léta na schodech.

Návaznost

Janota také poukazuje na další význam série letních koncertů. „Už jsem přesycený různých rádoby zpěváků, kterých jsou plné televize a rádia. Mám pocit, že doposud byli moravští umělci trošku odstrkovaní. V zahraničí je o ně přitom obrovský zájem,“ krčí rameny a současně osvětluje, jaké důvody ho vedly pokračovat v zaběhnutém projektu.

„Za bývalého režimu se koncerty tohoto typu skutečně konaly na schodech břeclavského kulturního domu. Poté se přesunuly na pěší zónu poblíž hlavního vlakového nádraží. Pamatuji se, že se mi to vždycky líbilo a bavilo mě to,“ vzpomíná Janota a uklidňuje, že se program nebude rušit ani v případě deště.

„Jsme připravení i na mokrou variantu. Vystupující se s diváky mohou přesunout do foyer kulturního domu,“ má jasno dvaapadesátiletý pořadatel, kterému se pětaosmdesát tisíc na nákladné letní koncerty podařilo získat od vedení Břeclavi. „Zbytek si platím sám,“ neskrývá Janota .