Hned u vchodu na nádvoří je čekalo překvapení – dostali drobný dárek pod stromeček.

„Vítáme vás na Janově hradě. Přejeme vám krásné Vánoce. Tady od nás máte dáreček,“ usmívala se na všechny příchozí dívka oblečená v dobovém kostýmu. Sympatické gesto, shodovali se návštěvníci. Na ty, kteří si zatím nevšimli, že Vánoce jsou za dveřmi, pořádně dýchla vánoční atmosféra.

Na nádvoří vyhrávaly koledy, lidé obdivovali a samozřejmě i nakupovali vánoční ozdoby z kukuřičného šustí, dřeva, keramické výrobky a spoustu dalších věcí. Nudu u dětí zaháněli členové rytířského souboru výrobou svíčky z ořechové skořápky. Mohly si také vystřelit z kuše. Mnozí dospělí zase vzali zavděk lahodnou medovinou či sýrovými výrobky. Zájemci mohli vyrazit i na prohlídku Janohradu.

„Jsme tady poprvé a je to úžasné,“ svěřily se u stánků dvě mladé návštěvnice. „U stánku s dřevěnými ozdobami je úžasný pán, má prodejního ducha,“ pousmála se sympatická Zdeňka Kašmírová z Lednice. Menší komorní jarmark ji nadchl.

Spokojená byla i její kamarádce Jiřina Vojtíšková, která je z Krkonoš a do Lednice dojíždí na vysokou školu. „Právě kamarád ze školy mi řekl, že je to tady fajn. Měl pravdu,“ podotkla studentka.