Koncerty folkových i rockových kapel, cimbálku, jarní procházky městem, večerní kostýmované prohlídky Dietrichštejnské hrobky, řemeslný jarmark, tvůrčí workshopy a další doprovodný program pro celou rodinu nabídne od šestého do devátého dubna Velikonoční Mikulov.

Oslavy jara propuknou podle PR manažerky města Dany Smrčkové už o Velkém pátku. Turistické informační centrum zve od šestnácti hodin na velikonoční prohlídku města. Na Náměstí zahraje domácí dechová hudba Mikulovanka a večer přivítají návštěvníky Dietrichštejnské hrobky průvodci v kostýmech.

Velikonoční pásmo v podání dětí z mikulovských mateřských školek otevře sobotní program. Na pódiu se vystřídá Palavánek, břeclavské folkové uskupení Yantar, Komorní orchestr Základní umělecké školy Mikulov, Pavlína Jíšová a přátelé, Kaštánci předvedou hodové tanečky, Luboš Javůrek vystoupí se skupinou Bokomara a o hudební rozloučení se postará Medicimbal.

Ti nejmenší se zabaví hlavně v zámeckém parku. Dům dětí a mládeže tam pro ně připraví dílničky. „Tentokrát budeme vyrábět věnečky z proutí a jiné velikonoční dekorace, nezapomeneme ani na netradiční zdobení kraslic. Chystáme další Hledání velikonočních vajíček, soutěž je pro všechny holky a kluky do osmi let, budou potřebovat vlastní košík,“ upřesnila Alena Židelová z domu dětí a mládeže. Dění v zahradě zpestří ještě historická lukostřelba.

Tajemné sklepení nezve na velikonoční tvoření jen děti, ale taky jejich dospělý doprovod. Stejně jako Eat Art Gallery, která pořádá jarní trh s výrobou tradičních velikonočních dárků a pokrmů. Fanoušci Richarda Müllera pak můžou zajít na jeho koncert do zámeckého sálu.

V centru bude rušno i v neděli. Od deseti hodin se představí Palavěnka s malou cimbálovou muzikou Kolík, Národopisný soubor Pálava s Píšťalenkou a cimbálová muzika Sklepnica. Dietrichštejnskou hrobku pak rozezní hlas Martina Hammerle Bortolottiho, rakouského koncertního a operního pěvce. A večer se tam uskuteční další kostýmovaná prohlídka.

Náměstí budou po celý víkend lemovat stánky s jarním a velikonočním sortimentem. „Řemeslná tržnice nabídne třeba ručně šité výrobky, malovaný dětský nábytek, dekorace z kukuřičného šustí, staročeské zdobené perníky, kozí a ovčí sýry i dobový fotokoutek. Zájemci si vyzkouší malování kraslic a kamenů, drátkování, broušení skla, pletení pomlázky nebo i korálkování,“ vyjmenovala lákadla jarmarku Sylva Chludilová z Mikulovské rozvojové.

Speciální akce podle ní organizují rovněž vybraná restaurační a ubytovací zařízení. Kromě velikonočních menu lákají na řízené degustace, otevřené sklepy a večery s cimbálkou. Zvláštní dvoudenní program pak připravuje Hotel Galant. Zájemci můžou zamířit taky na zámek, Kozí hrádek, židovský hřbitov, do kostnice a Jeskyní na Turoldu. Podrobný program lze nalézt na webu města Mikulova.